Home Aktualności BLISKO 2023: zainspiruj się!

BLISKO 2023: zainspiruj się!

by Gabriela
Opublikowano:
Zdjęcie wielu rąk, metafora programu Blisko.

Czekamy na ogłoszenie trzeciego naboru do programu dotacyjnego BLISKO, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Warto już teraz poszukać inspiracji, bo po publikacji regulaminu bezzwłocznie przystąpić do działania!

BLISKO: partnerstwo i aktywizacja

Celem programu jest wzmacnianie roli biblioteki jako trzeciego miejsca, a główną ideą programu – nawiązywanie partnerstw między instytucjami i organizacjami działającymi w okolicy. Podejmowane działania będą więc służyć całej społeczności: ze szkoleń mogą skorzystać nie tylko pracownicy biblioteki, ale także muzealnicy, aktywiści i nauczyciele. Biblioteka ma stanowić fundament, na którym lokalna społeczność będzie budować swoje życie kulturalne.
Tradycyjnie zachęcamy do udziału w programie: umożliwi on pozyskanie środków na realizację ciekawych zadań i wzbogacenie oferty kulturalnej w miejscowości. Jednym z takich zadań może być gamifikacja – a program umożliwia dwojakie jej wykorzystanie: jako podniesienie kompetencji pracowników i partnerów oraz jako formę aktywizacji lokalnej społeczności.

Gamifikacja jako narzędzie dla Twojej biblioteki i partnerów

Wdrożenie gamifikacji w instytucji kultury otwiera szereg możliwości: instytucja zyskuje narzędzie, dzięki któremu może tworzyć atrakcyjna i ciekawą ofertę dla swojej społeczności. Bibliotekarze zyskują możliwość gamifikowania literatury i promowanie czytelnictwa, muzealnicy mogą ożywić wystawy, a nauczyciele otrzymują nowe, skuteczne narzędzie edukacyjne.

Turek

W takim wdrożeniu może wziąć udział do piętnastu osób z różnych instytucji współpracujących z biblioteką w ramach programu BLISKO. W Miejskiej Bibliotece w Turku byli to bibliotekarze, muzealnicy, nauczyciele i członkowie stowarzyszeń promujących kulturę. Podczas szkolenia stworzyli grę o ruchu poetyckim w Turku, która służyła później uczniom Turkowskich szkół i mieszkańcom.

Samo szkolenie było też wartościowym przeżyciem: to jedna z niewielu okazji, by działacze kultury mogli spotkać się w jednym miejscu, wymienić doświadczeniami i pomysłami, nawiązać współpracę. Okazało się, że to był klucz do sukcesu: przedstawiciele różnych instytucji doskonale uzupełniali nawzajem swoją wiedzę o miejscowych poetach (warto zaznaczyć, że jeden z tych poetów był też uczestnikiem warsztatów!). Efektem szkolenia była gra „Tajemnica zaginionych wersetów”.

Aktywizacja lokalnej społeczności poprzez gry i warsztaty

Drugą możliwością jest wykorzystanie gamifikacji jako sposobu aktywizacji lokalnej społeczności. Najlepiej zrobić to poprzez warsztaty projektowania gier, w których weźmie udział młodzież z partnerskiej szkoły.

Polkowice

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach do udziału w warsztatach zaprosiła uczennice z mieszczącego się w tym samym budynku Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy. Licealistki stworzyły grę opartą na słowiańskich motywach i nawiązały w niej do pobliskiego grodziska. Biblioteka poszła jednak o krok dalej i premierę gry wykorzystała do przeprowadzenia diagnozy.

Ponieważ start i metę umiejscowiłyśmy na polkowickim rynku, bibliotekarze mieli możliwość spotkania się z osobami, które zazwyczaj do biblioteki nie zaglądają – bo jest im nie po drodze. Towarzysząca rozgrywce flaga przyciągała uwagę przechodniów, którzy zatrzymywali się i dopytywali, co ciekawego się dzieje. A bibliotekarki to zainteresowanie wykorzystywały, przeprowadzając ankiety diagnozujące potrzeby społeczności.

Kwidzyn

Lokalne dziedzictwo wykorzystano także w Kwidzynie. Młodzież zaproszona przez Bibliotekę Miejsko-Powiatową w Kwidzynie stworzyła grę o historii swojego miasta. A ta historia ma kryje w sobie wiele tajemnic… Warsztaty okazały się strzałem w dziesiątkę. Młodzież nie tylko świetnie się bawiła, ale zdobyła także sporo przydatnej wiedzy, o czym opowiada w materiale przygotowanym przez bibliotekę.

W premierowej rozgrywce, mimo długiej trasy oraz niesprzyjającej pogody, wzięło udział prawie 150 drużyn! Frekwencja była więc bardzo zadowalająca, a gracze (najmłodsi mieli zaledwie kilka lat) zwiedzali swoje miasto i poznawali jego historię.

Obejrzyj relację z premiery gry, która odbyła się w czasie Nocy Bibliotek! 

Sompolno

Lokalność była także punktem wyjścia warsztatów i gry organizowanych przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Sompolnie. Młodzież z partnerskich szkół poznawałam w czasie warsztatów ważne dla lokalnej społeczności osoby i odkrywała historię swojego miasta. O warsztatach i grze zrealizowanych w Sompolnie w ramach programu dotacyjnego Blisko możesz poczytać tutaj.

Puck

Bogactwo miejscowego dziedzictwa wykorzystała także Biblioteka Publiczna im. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku. W ramach projektu P.U.C.K. – Poznajemy Unikatowe Cuda Kaszub – młodzież z puckiej szkoły podstawowej odkrywała mitologię i demonologię kaszubską. Stworzona przez zdolnych uczniów gra była jednym z elementów organizowanego w bibliotece Halloween. Gracze podążali ulicami swojego miasta, odkrywając jego historię i postacie z nim związane na przestrzeni dziejów, a także poznając kaszubskie dziedzictwo.

BLISKO, czyli Biblioteka, Lokalność, Inicjatywy, Społeczność, Kooperacja, Oddolność.

Wszystkie opisane projekty łączą ze sobą dwa elementy: gamifikacja, jako świetne narzędzie animacyjno-edukacyjne, oraz poszukiwanie inspiracji w lokalności. Lokalność jest niezwykle plastycznym tworzywem. Kryje w sobie niesamowite historie, a czasem nawet zagadki i tajemnice (jak w Kwidzynie). Buduje nasze korzenie, które nierzadko sięgają bardzo głęboko w przeszłość (jak w kaszubskim Pucku). Lokalność to także ludzie kształtujący zarówno historię, jak i teraźniejszość (jak w Sompolnie), bywa zaskakująca – bo kto spodziewałby się tak żywego ruchu poetyckiego w niewielkim Turku? Lokalność może być siłą, twórczym napędem. Warto o nią zadbać – i takim działaniom sprzyja właśnie program BLISKO. 

Działaj z nami!

Chcesz dowiedzieć się więcej o budowaniu partnerstw? A może myślisz o stworzeniu własnej mobilnej gry terenowej w ramach programu BLISKO? Jeśli tak, skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]