Home » Tajemnica Tatarskiej 3 w Przemyślu

Tajemnica Tatarskiej 3 w Przemyślu

by Gabriela
Opublikowano:
Przemyśl - plakat Tajemnica Tatarskiej 3

W jaki sposób przedstawić w grze historię z czasów II wojny światowej? Jak być człowiekiem w nieludzkich czasach? Czy można wycenić czyjeś życie? Nad historią o niewyobrażalnie trudnym wyborze, przed którym stanęła nastoletnia Stefania Podgórska zastanawialiśmy się w przemyskiej Mediatece razem z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego.

Światło ukryte w mroku

Na zaproszenie Przemyskiej Biblioteki Publicznej spotykamy się na warsztatach realizowanych w ramach projektu edukacyjnego „Śladami historii – mobilne warsztaty literackie”, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Przemyśl to miasto wyjątkowe – pełne klimatycznych miejsc i urokliwych zakątków. Wymarzony plener filmowy. To właśnie tutaj rozegrała się historia, nad którą pracujemy. Punktem wyjścia jest dla nas książka Sharon Cameron “Światło ukryte w mroku”.

Zobacz jak wyglądało projektowanie gry „Tajemnica Tatarskiej 3”!

Dzień 1

Pierwszy dzień poświęciliśmy na wzajemne poznanie się i zobaczenie możliwości, jakie daje ActionTrack. Ważnym aspektem w przypadku naszej gry będzie dbałość o zachowanie realiów. Już pierwszego dnia spotykamy się zatem z panem Jackiem Szwicem, fotografem i dziennikarzem. Po zwiedzaniu wystawy fotografii z czasów II wojny światowej udajemy się na Tatarską 3 – do miejsca, w którym rozegrała się nasza historia.

Dzień 2

Następnego dnia z samego rana odwiedzamy Archiwum Państwowe. Czeka tam na nas mnóstwo interesujących materiałów – afisze, zdjęcia, dokumenty. Dzięki uprzejmości osób i instytucji mamy możliwość wykorzystania tych materiałów w grze. Będziemy mogli zobaczyć, jak wyglądało miasto w czasach II wojny światowej i odwiedzić miejsca, które mijała nasza bohaterka. Mamy okazję poznać czasy, w których żyły siostry Podgórskie – dziś bardzo trudne do wyobrażenia. Po powrocie zabieramy się do pracy nad fabułą i rozpisaniem jej na poszczególne elementy. Wiedza uczestników jest imponująca. Każda grupa patrzy na tę historię inaczej, a każda z tych perspektyw jest wyjątkowa.

Dzień 3 i 4

Kolejne dwa dni wypełnia wybieranie odpowiednich miejsc, praca nad fabułą, dialogami i zadaniami. W końcu nadchodzi czas na testy i zobaczenie efektów swojej pracy. Ostatni dzień poświęcamy na dopracowanie pomysłów i finalną prezentację. A po wszystkim rozmowa – o tym, co w grze dobre, wartościowe i inspirujące. Zgodnie doceniamy wartkie dialogi i ciekawe zadania. Ważne miejsce zajmuje również fabuła, dzięki której pokazujemy prawdziwą historię z innej perspektywy. Na zakończenie pozostało miejsce na podziękowania – te należą się uczestnikom warsztatów, ale także bibliotekarzom i opiekunom uczniów.

Zapraszamy na premierę mobilnej gry terenowej „Tajemnica Tatarskiej 3”

Razem z Przemyską Biblioteką Publiczną zapraszamy na premierę – 9 października o godzinie 12.00. Gracze wcielą się w postać mieszkańca wojennego Przemyśla. W waszej okolicy pojawią się dwie nowe sąsiadki, a wraz z nimi zacznie dochodzić do niepokojących wydarzeń. Co się za tym kryje? Przekonajcie się sami, tajemnica Tatarskiej 3 jest wciąż do odkrycia.

Tajemnica Tatarskiej 3

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]