Home » Opera z klasą – program szkoleniowy dla nauczycieli szkół średnich

Opera z klasą – program szkoleniowy dla nauczycieli szkół średnich

by Łukasz Braun
Opublikowano:
Opera z klasą grafika projektu

„Opera z klasą – program szkoleniowy dla nauczycieli szkół średnich” to pilotażowy projekt edukacyjno-kulturalny realizowany w Operze na Zamku w Szczecinie we współpracy z Fundacją Good Culture oraz Good Games. Celem projektu jest wyposażenie nauczycieli szkół średnich z województwa zachodniopomorskiego w kompetencje w zakresie wykorzystywania grywalizacji oraz innowacyjnych narzędzi edukacyjnych w celu aktywizacji uczniów. Zadanie otrzymało dofinansowanie z programu dotacyjnego MKiDN „Edukacja kulturalna”.

Szkolenie kompetencyjne dla nauczycieli

Zdjęcie z warsztatów w ramach projektu Opera z klasą

Fot. Katarzyna Bazylińska

Opera z klasą to projekt wieloetapowy. Jego pośrednim efektem będzie oswojenie młodzieży w wieku licealnym z teatrem operowym, m.in. dzięki wykorzystaniu gier i nowych technologii. Pierwszym krokiem na tej drodze było jednak przeprowadzenie szkolenia kompetencyjnego dla nauczycieli szkół średnich zaproszonych do udziału w projekcie. Zajęcia odbyły się w Operze na Zamku w Szczecinie. Uczestnicy mieli okazję uporządkować swoją wiedzę o operze oraz poznać historyczne konteksty pozwalające lepiej zrozumieć, czym opera jest (a czym nie jest).

Ważnym elementem warsztatów była konstatacja, że dawniej do opery chodziło się w czasie wolnym, dla rozrywki. Podobnie jak dziś chodzimy do kina, na koncerty czy choćby gramy w gry na komputerze, konsoli czy telefonie. Podczas warsztatów nauczyciele mieli również okazję poznać sposób działania aplikacji ActionTrack oraz możliwości wykorzystania mobilnych gier terenowych w edukacji – szkolnej i nie tylko.

Banner kierujący do strony WWW projektu Opera z klasą

Opera z klasą, czyli uczniowie w Operze na Zamku

Bogatsi o wiedzę zdobytą podczas warsztatów nauczyciele biorący udział w projekcie przeprowadzili w swoich klasach lekcję poświęconą operze. Jej celem było przygotowanie uczniów do wizyty w Operze na Zamku w Szczecinie oraz do odbioru baletu „Mały Książę” w choreografii Lucyny Zwolińskiej. 13 października 300 uczniów szkół średnich z województwa zachodniopomorskiego obejrzało baśniowy, taneczny spektakl na motywach książki Antoine’a de Saint Exupery’ego. Na tym jednak nie koniec edukacji kulturalnej młodzieży w ramach projektu „Opera z klasą”!

Grywalizacja opery, czyli edukacyjna gra ActionTrack na podstawie „Małego Księcia”

Zdjęcie z warsztatów w ramach projektu Opera z klasą

Fot. Katarzyna Bazylińska

Ważnym elementem projektu „Opera z klasą” jest powstanie terenowej, mobilnej gry edukacyjnej. Gra „Planeta teatr” została zaprojektowana w edytorze ActionTrack w oparciu o spektakl „Mały Książę”. Wraz ze specjalnie przygotowanym scenariuszem lekcji będzie służyć nauczycielom jako innowacyjne narzędzie edukacyjne. Podsumowujące projekt lekcje odbędą się w wybranych zachodniopomorskich liceach na początku grudnia. Wtedy uczniowie będą mieli okazję przetestować technologię ActionTrack i przekonać się, jak przyjemna jest nauka przez zabawę.

Masz pomysł na projekt kulturalno-edukacyjny z wykorzystaniem mobilnej gry terenowej? A może chcesz zorganizować warsztaty z tworzenia gier w edytorze ActionTrack w swojej instytucji? Napisz na: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]