Home » „Ojczysty – dodaj do ulubionych” – trwa nabór wniosków!

„Ojczysty – dodaj do ulubionych” – trwa nabór wniosków!

by Łukasz Braun
Opublikowano:
Ojczysty - dodaj do ulubionych. Edycja 2022

Właśnie trwa nabór wniosków do programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.  Swoje projekty można wysyłać do 10 stycznia, a do zdobycia jest maksymalnie 75 tys. dofinansowania. Jednym z pomysłów uwzględnionych w regulaminie są różnego rodzaju gry. Jak zorganizować własną grę, którą można dofinansować w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”? 

Cele programu

Jak czytamy w regulaminie, program „Ojczysty – dodaj do ulubionych”:

(…) ma promować poprawną i sprawną polszczyznę, rozwijać zainteresowanie językiem ojczystym poprzez ukazywanie jego różnorodności, wywołać refleksję nad rolą języka w naszym życiu oraz związkiem polszczyzny z kulturą materialną i duchową Polaków.

Oznacza to, że wnioskodawcy powinni w swoich projektach skupić się na popularyzowaniu wiedzy o języku polskim oraz na kształtowaniu postaw twórczych wobec niego. W regulaminie możemy przeczytać także o doskonaleniu posługiwania się językiem polskim.

„Uciekinierzy z książek” i „Ortograficzne potwory”

W 2020 r. pracownicy biblioteki w Drawsku Pomorskim przeznaczyli środki z dotacji „Ojczysty – dodaj do ulubionych” na działania animacyjne oraz edukacyjne wykorzystujące grywalizację. Dzięki możliwościom fińskiej platformy ActionTrack stworzyli dwie gry – „Uciekinierzy z książek” oraz „Ortograficzne potwory”.

 

Pierwsza z gier była dostosowana do wiedzy uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej. Zadaniem graczy było odszukanie liczb, kolorów i zwierząt, które powypadały z książek. Przy okazji uczestnicy utrwalali podstawowe informacje o języku polskim. Druga z gier przeznaczona była dla uczniów klas 6-8 szkoły podstawowej. Podczas rozgrywki w terenie musieli oni stawić czoło potworom takim jak Rzabieg czy Włohacz. Oczywiście przy okazji wykazując się znajomością ortografii i zdobywając punkty!

Zagrajmy w język!

W regulaminie programu gry są wymienione wprost jako jeden z przykładów projektów edukacyjno-animacyjnych. Wszystkie przedsięwzięcia mogą także odbywać się online, warto więc terenową grę mobilną przygotować od razu z myślą o rozgrywkach „kanapowych” – na wypadek zaostrzenia sytuacji pandemicznej.

Sprawdzą się więc wszelkiego rodzaju quizy językowe, dostępne bez wychodzenia z domu. Językowe łamigłówki można rozwiązywać też w terenie, odkrywając tajemnice języka. Może zajrzeć do jego historii i wyruszyć na poszukiwanie zaginionych jerów? A może gracze będę musieli uratować polskie słowa przed zamiennikami obcego pochodzenia? To będzie trudna misja, ale z pewnością poszerzy zasób słownictwa uczestników.

Poza grami wnioskodawcy mogą uwzględniać w swoich projektach warsztaty (np. projektowania gier), konkursy czy wystawy, a nawet strony internetowe spełniające założenia celowe programu.

Program „Ojczysty – dodaj do ulubionych – kto może skorzystać?

Beneficjantami programu mogą być:

  • samorządowe instytucje kultury,
  • instytucje pozarządowe (NGO),
  • koła gospodyń wiejskich,
  • kościoły i związki wyznaniowe,
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Każdy wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek. Program nie przewiduje trybu odwoławczego.

Warto dodać także, że program będzie faworyzował instytucje z mniejszych ośrodków, o utrudnionym dostępnie do kultury. Niewielkie gminy oddalone od głównych miast Polski powinny więc szczególnie rozważyć złożenie wniosku o dofinansowanie swojego projektu.

Ile środków można zdobyć?

Minimalna kwota dofinansowania to 10 tys. zł, a maksymalna – 75 tys. złotych. W ramach programu można uzyskać aż 90% dofinansowania na swój projekt! Wkład własny jest więc stosunkowo niewielki.

Do kiedy wnioski?

Termin składania wniosków upływa 10 stycznia 2022 roku. Nie czekaj jednak do ostatniej chwili – warto przygotować swój wniosek wcześniej!

Chcesz wziąć udział w programie „Ojczysty – dodaj do ulubionych” i przygotować ciekawą grę językową z wykorzystaniem ActionTrack?

Jeśli tak, skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]