Home » O domkach fińskich w Jazdowie i o technologii ActionTrack

Kilkaset takich domków stanęło w odbudowującej się po wojnie Warszawie. Część z nich umieszczono w samym centrum, tuż przy Łazienkach Królewskich. Pierwsi lokatorzy wprowadzili się do nich już latem 1945 roku. Tak powstało osiedle, które nosi teraz nazwę Jazdów, domków ubywało, ale kilka z nich nadal dumnie stoi i służy warszawiakom.

Ocalić od zapomnienia

Historią jazdowskich domków zajęło się  w 2003 roku Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna. Entografowie i  pasjonaci historii opracowali i zrealizowali projekt Domki fińskie – Pamięć osobista, historia, współczesność. W ramach tego projektu przeprowadzono wielogodzinne rozmowy z byłymi i obecnymi mieszkańcami domków. Następnie zgromadzono fotografie i filmy.  W końcu zaś powstała strona internetowa  domkifinskie.etnograficzna.pl  … i gra miejska. 

Na stronie Stowarzyszenia znajdujemy też mapę z dokładną lokalizacją domków:

Domki fińskie

 

Fińskie domki i fińska technologia ActionTrack

I tu wchodzi Good Games, całe na biało. 🙂 Bo czy gra o domkach fińskich może funkcjonować bez wsparcia fińskiej technologii w postaci aplikacji ActionTrack? Aby pomóc przełożyć Pracowni Etnograficznej analogową grę na wersję mobilną, przeprowadziliśmy cykl szkoleń, na miejscu i online.  

Podczas szkolenia uczyliśmy się oczywiście, jak stawiać punkty, tworzyć między nimi połączenia, bo to podstawa gry typu PokemonGo. Później przeszliśmy do tego jak pisać zadania i jak sprawić, żeby gracz mógł podejmować wybory i personalizować rozgrywkę. Scenariusz i fabuła czynią z gry edukacyjnej ciekawą przygodę. 

W czasach pandemii, kiedy staramy się pracować online, jeszcze bardziej doceniamy możliwości, które daje ActionTrack. Dzieje się tak dlatego nie tylko możemy zdalnie zaplanować trasę gry, ale także dokładnie, z bliska obejrzeć domki i ich otoczenie. Rozmawialiśmy także o tym, jak zaszywać w grach emocje, jak wymyślać zadania dla różnego rodzaju graczy tak, aby stworzyć jak najlepszą immersję, dlaczego informacje zwrotne w grach są takie ważne. A pewna piosenka, która towarzyszyła nam podczas szkolenia, długo jeszcze dźwięczała nam w głowach. 😉

Spacer po Jazdowie z mobilną grą 

A zatem – jeśli chcecie dowiedzieć się, który znany polski autor tekstów mieszkał w domku fińskim, dowiedzieć się, jak taki domek wygląda w środku i poznać przeszłość, teraźniejszość i przyszłość tego miejsca, a także kolorowych sąsiadów ludzkich mieszkańców osiedla – ptaki zamieszkujące Park Ujazdowski, wypatrujcie gry, która będzie dostępna już w lipcu.

Będziemy o niej informować. 🙂

 

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]