Home » Wielkoformatowa, kooperacyjna gra planszowa w Miedzianej Górze

Czy znacie to uczucie, kiedy w jednym miejscu styka się ze sobą wyjątkowa historia, kreatywna młodzież oraz ludzie pełni pasji i zaangażowania? Ja znam i w dodatku wiem, gdzie takie miejsce się znajduje! To Biblioteka Publiczna w Miedzianej Górze, gdzie po raz kolejny miałam ogromną przyjemność poczuć wspaniałą moc, a także inspirację płynącą z tej synergii. Wszystko to mogło się wydarzyć dzięki zespołowi Biblioteki Publicznej pod kierownictwem pani Agnieszki Opali.

Na początku była gra mobilna…

Po raz pierwszy Miedzianą Górę odwiedziłam w 2023 roku. Miałam wtedy okazję prowadzić dla młodzieży warsztaty z tworzenia mobilnych gier terenowych, które towarzyszyły obchodom 160 – rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Już wtedy historia powstańczych oddziałów Dionizego Czachowskiego oraz walki podejmowane w okolicy zakładów wielkopiecowych w Bobrzy okazały się kopalnią inspiracji dla rozwiązań fabularnych naszej gry. W szczególności, że o lokalnych historiach w sposób pasjonujący opowiadał nam Pan Grzegorz Szlefarski – znany i ceniony przez wszystkich regionalista. Wtedy też poznałam opowieść o Jeto lub, jak nazywają go niektórzy, „zbóju świętokrzyskim”. Czy na sam ten przydomek wasza wyobraźnia nie zaczyna tworzyć fascynujących opowieści?

A teraz czas na wielkoformatową grę plenerową!

Historia Józefa Jedynaka zwanego „Jeto”, pracownika zakładów wielkopiecowych który dołączył do powstańców styczniowych, to fascynująca biografia którą można by obdzielić nie jednego! Pewnie to główny powód który sprawił, że przy tworzeniu wielkoformatowej gry planszowej, powróciliśmy do inspirowania się tą postacią. Kolejna grupa młodych ludzi została zarażona pasją do lokalnych historii i z pasji tej narodził się wspólny koncept wielkoformatowej gry. Swoją uwagę skupiliśmy w tej grze na codzienności powstańców ukrywających się w okolicznych lasach. Aby podkreślić znaczenie łączącej ich wspólnoty doświadczeń oraz braterstwa, opracowaliśmy zupełnie nową mechanikę, która bazuje na współpracy graczy w celu osiągnięcia wspólnej wygranej.

Premiera gry „TO JEST NAPAD! Na tropie Powstania Styczniowego” w Miedzianej Górze

Efekty warsztatowej pracy młodzieży mieszkańcy Miedzianej Góry i okolic mogli podziwiać 9 czerwca podczas jej premiery. Jako pierwsi gracze stawili się uczestnicy naszych warsztatów. Uczniowie z ogromną ekscytacją i dumą mogli doświadczyć, jak wypadły ostateczne efekty ich wytężonej, warsztatowej pracy. To dla osoby prowadzącej warsztaty zawsze najtrudniejszy sprawdzian – czy udało się sprostać ambicjom i oczekiwaniom młodzieży no i czy gra będzie dla nich atrakcyjna? Wszystkie te wątpliwości szybko się rozwiały, gdy mogłam obserwować z jakim zaangażowaniem podejmują wspólne wysiłki aby zwyciężyć.

Po raz kolejny okazało się, że współpraca popłaca. Młodzież wyszła zwycięsko z rozgrywki, a ponadto Biblioteka w Miedzianej Górze zyskała wartościowe i atrakcyjne narzędzie edukacyjne. Ja z kolei ponownie mogłam przeżyć niesamowite przygody z „Jeto”. Mam jednak nadzieję, że nie jest to zamknięty rozdział i Józef Jedynak powróci jeszcze w innych realizacjach!

Chcesz stworzyć grę dla swojej instytucji? Pomożemy Ci! Skontaktuj się z nami!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]