Home » Gry » Kolekcjoner, twórczość Jana M.

Kolekcjoner, twórczość Jana M.

  • Organizator: Fundacja Good Culture, Good Games
  • Data realizacji: 01.01.2023
  • Kategoria: dla dzieci/gra rodzinna, dla młodzieży, memory, patron/patronka roku, sztuka
  • Tryb gry: terenowa
  • Sfinansowano z dotacji: Inne

Mobilna gra memory „Kolekcjoner, twórczość Jana M.” może stać się pretekstem do rozmów i zgłębiania wiedzy na temat twórczości Jana Matejki – wybitnego polskiego malarza nurtu historyzmu, autora cenionych portretów, patrona roku 2023.

Jedną z pasji twórcy było kolekcjonerstwo. Matejko gromadził wyroby rzemiosła artystycznego, tkaniny, ubiory, militaria, które często służyły mu jako rekwizyty w pracy artystycznej. Imponujący zbiór mieści się w domu rodzinnym malarza, starej, krakowskiej kamienicy na ul. Floriańskiej, dziś oddziale Muzeum Narodowego. Gra nawiązuje do kolekcjonerskiej pasji artysty i w angażujący sposób ma zachęcić do przyjrzenia się bliżej postaci Matejki. Zadaniem uczestników jest połączenie w pary, za pomocą aplikacji ActionTrack, różnych motywów związanych z życiem i twórczością malarza. Gracze skanują kody QR wydrukowane i umieszczone w pobliżu biblioteki.

Gra powstała w dwóch wariantach. W łatwiejszej, przeznaczonej  dla rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym i uczniów klas I-III szkoły podstawowej, motywem przewodnim jest najbliższa rodzina Matejki. Dzieci, poprzez zabawę, poznają bliskich malarza, a także kilka pojęć związanych ze sztuką, np. portret, autoportret, poza. Zadaniem uczestników jest połączenie w pary, za pomocą aplikacji ActionTrack, fragmentów obrazów przedstawiających portrety członków rodziny wykonanych przez artystę.

W wersji przeznaczonej dla młodzieży pod kodami QR kryją się różne motywy, które należy połączyć w pary, np. fragment obrazu z całością, dzieło z muzeum, rysunek z metryczką. Zadaniem graczy jest uważne czytanie wskazówek, uporządkowanie bałaganu i uzupełnienie  kolekcji o bezcenne znaleziska!

 

 

Gra nieaktywna online

Przeczytaj relację z realizacji gry

[mc4wp_form id=”1853″]