Home » Jak stworzyć własną grę wielkoformatową dzięki dotacji Kulturalny Orlen?

Jak stworzyć własną grę wielkoformatową dzięki dotacji Kulturalny Orlen?

by Łukasz Braun
Opublikowano:
Plansza i kostka do gry wielkoformatowej, wokół planszy stoją ludzie

Na początku lutego ruszył nabór do programu dotacyjnego Kulturalny Orlen.  Jego organizatorem jest Orlen i Fundacja PGNiG, zaś celem jest kulturalna aktywizacja dzieci i młodzieży – szczególnie tych wykluczonych, którzy nie mają stałego i wygodnego dostępu do kultury. W regulaminie szczególnie wymienia się miejscowości poniżej 200 tys. mieszkańców. Do zdobycia jest aż 100 tys. zł na różnego rodzaju regularne warsztaty kulturalne i wydarzenia (festiwale, spotkania). Wkład własny nie jest wymagany, choć jest preferowany.

Projektowanie gier  jako sposób na aktywizację młodzieży

W regulaminie czytamy o „wyjściu ze strefy cyber-zamknięcia na rzecz zaangażowania się w strefę edukacji kulturalnej, dialogu i relacji międzyludzkich”. Warto więc zaproponować młodzieży takie zajęcia, które wyciągną ją ze świata internetu, a w zamian zachęcą do podejmowania interakcji z rówieśnikami. W ramach tego programu rekomendujemy wspólne stworzenie planszowej gry wielkoformatowej. Gra, zaprojektowana w ramach warsztatów, stanie się później trwałym narzędziem animacyjnym w instytucjach kultury, takich jak lokalne biblioteki, ośrodki i centra kultury, rozszerzając wpływ projektu poprzez długofalowe zaangażowanie odbiorców.

Młodzi ludzie spędzą ze sobą czas na warsztatach – czas bez internetu, w towarzystwie swoich rówieśników. Wymyślona przy ich współudziale gra będzie cieszyć oczy szerszej grupy dzieci i młodzieży. Gra to także doskonały element uzupełniający wydarzenia kulturalne (a o nich mowa w regulaminie projektu!), takie jak spotkanie autorskie z pisarką, której twórczość stała się podstawą gry, lub spotkanie z popularnym bookstagramerem. Podczas takiego wydarzenia część osób czekających na swoją kolej do grania można zaprosić na kolejne warsztaty, angażując je w twórczy proces.

Wszystko może być grą.

Gra jest tylko i aż nośnikiem. Tylko – bo daje nam nieograniczone wręcz możliwości doboru tematu i treści. Aż – bo to nośnik niezwykle atrakcyjny, umożliwiający przekazanie opowieści w angażujący i efektywny sposób.
PODPOWAIDAMY, JAK WPISYWAĆ GRY DO WNIOSKÓW O FINANSOWANIE PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH I KULTURALNYCH >>

Gry, które zbliżają do kultury

Gra wielkoformatowa może dotyczyć szerokiego wachlarza tematów.

W założenia programu Kulturalny Orlen wpiszą się gry literackie, przybliżające historię muzyki czy sztuki, a także opowiadające w ciekawy sposób o teatrze. Mamy bogate doświadczenie w projektowaniu i realizacji tego typu gier. Nasze gry nie tylko angażują uczestników, ale także stanowią wartościowe narzędzie edukacyjne. Poprzez wykorzystanie grywalizacji, łączą elementy rozrywki z nauką, umożliwiając młodzieży oraz dzieciom rozwój umiejętności społecznych, kreatywnego myślenia i współpracy w grupie. Każda gra jest przemyślana i stanowi idealne narzędzie do pracy w różnych instytucjach kultury – od bibliotek po centra kultury i ośrodki edukacyjne. Tworzenie gier, które zostaną na dłużej w danej instytucji, ma na celu nie tylko krótkoterminową zabawę, ale także długofalowe zaangażowanie społeczności lokalnych w działania kulturalne.

Wielkoformatowa gra planszowa w instytucji kultury – ZOBACZ PRZYKŁADY! >

Warto wybrać temat, który będzie szczególnie interesujący dla młodzieży. Ważne, aby zaangażować uczestników w proces twórczy i edukacyjny, dzięki czemu doświadczenie zostanie w ich pamięci na długo. Tego typu projekty mogą stać się nie tylko zabawą, ale również wartościowym narzędziem do pogłębiania wiedzy kulturalnej wśród młodszych pokoleń.

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ: „Wielkoformatowa gra planszowa w 5 krokach – jak stworzyć własną grę?”

Wnioski w programie Kulturalny Orlen można składać do 3 marca 2025 r. do godz. 17:00 na stronie KulturalnyORLEN.pl

Podpowiemy Ci, jak stworzyć własną grę wielkoformatową! Wypełnij poniższy formularz – skonstatujemy się z Tobą najszybciej, jak będzie to możliwe!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]