Home » Wakacyjna mobilna EKO-GRA w MBP w Gliwicach

Bądź EKO!

Podczas cyklu wydarzeń online zwracamy uwagę na to, jak rozważnie korzystać z przyrody i przypominamy o postawach proekologicznych. Wskazujemy na przykład na konieczność segregowania śmieci czy oszczędzania wody
i energii. Ważnym punktem wakacyjnych aktywności z biblioteką jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu. I tu sięgamy po dobre, sprawdzone sposoby.

Eko-wakacje w GliwicachW każdy wakacyjny poniedziałek na bibliotecznym Facebooku (www.facebook.com/MBPGliwice) oraz stronie internetowej bibllioteki (www.biblioteka.gliwice.pl) publikowane są eko-zadania.

Wśród wyzwań czekających na naszych czytelników są m.in.: stworzenie portretu z naturalnych materiałów, rozpoznawanie tropów zwierząt czy kreatywne wykorzystanie odpadów. Dla najaktywniejszych eko-śmiałków przewidziane są drobne upominki.

Dla chcących połączyć zabawę z czasem spędzonym wśród natury proponujemy dwie gry. Pierwszą z nich jest leśne bingo. Aby w nie zagrać, należy wydrukować planszę do gry. Następnie polecamy wybrać się na spacer, żeby znaleźć jak najwięcej elementów przedstawionych na tej planszy. Druga z naszych propozycji to mobilna gra terenowa „Eko-przygoda w Stumilowym Lesie”.

Zagraj na spacerze

Punktem wyjścia do stworzenia scenariusza gry mobilnej było przypomnienie najważniejszych postaw proekologicznych. Chodziło nam zarówno o ogólną wiedzę o ochronie planety jak i pokazanie zagrożeń wynikających  z zanieczyszczeń wody czy powietrza. W naszych działaniach zawsze sięgamy do literatury, więc tym razem też tak zrobiliśmy.  Otóż, temat ekologii postanowiliśmy przedstawić graczom przy pomocy tekstu  znanego przez młodszych i starszych czytelników – „Kubusia Puchatka” A.A. Milne. Gracze, wcielając się w postać eko-edukatorów, wraz z Krzysiem wyruszają na wyprawę. Jej celem jest znalezienie wszystkich chochlików, które pojawiły się w Stumilowym Lesie, uprzykrzając życie jego mieszkańcom swoim nieodpowiednim zachowaniem. Gracze pokazują im, jak dbać o przyrodę. Zadania czekające na uczestników gry sprawdzają ich wiedzę z zakresu ochrony środowiska. Zaś sama gra jest doskonałym powodem do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

„Eko-przygodę w Stumilowym Lesie” można przeżyć w dwóch gliwickich parkach – Chopina i Chrobrego.

Aktywna będzie do końca sierpnia 2020 r. Wystarczy pobrać na telefon aplikację ActionTrack i dołączyć do gry przy pomocy kodu QR dostępnego na stronie biblioteki. Każdy z graczy po ukończeniu rozgrywki zdobywa tytuł eko-bohatera. Dodatkowo może zgłosić się po eko-odznakę, którą otrzyma w wybranej filii MBP w Gliwicach. Grafiki wykorzystane w grze inspirowane są oryginalnymi ilustracjami E.H. Sheparda do książek o Kubusiu Puchatku.

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]