Home » W pszczelim raju lepsze od Pokemonów

Okazuje się, że 15 rocznica przyjęcia Polski w struktury Unii Europejskiej może być znakomitą okazją do tego, żeby dowiedzieć się czegoś interesującego o pszczołach. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna pod Atlantami w Wałbrzychu dłuższego czasu zaskakuje swoich czytelników swoją aktywnością i kreatywnością w zakresie łączenia przyjemnego z pożytecznym.

15 lat w Unii Europejskiej na Piaskowej Górze

Tak też było w dniu 11 maja 2019 roku, kiedy w Filii nr 7 z oddziałem dziecięcym Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej „Biblioteki pod Atlantami” w Wałbrzychu,  na Piaskowej Górze odbywały się VI Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Znakomity moment, żeby dowiadując się o Unii Europejskiej, w szczególności o finansowaniu projektów służących rozwojowi regionu i jego mieszkańców, zagrać w mobilną grę o… pszczołach. Dodajmy – bardzo pożytecznych pszczołach. I w Polsce, i w pozostałych krajach wspólnoty europejskiej.

Pani Natalia Różycka, jedna z projektantek gier opowiada:

„Zarys i pomysł gry powstał w bardzo krótkim czasie, raptem kilka dni w naszym zespole edukatorów. Jako podstawę, a właściwie inspirację wybraliśmy książkę „Pszczoły” Piotra Sochy. Po przygotowaniu szkiców, ścieżek, opracowaniu zadań wszystko zostało przeniesione do aplikacji ActionTrack od Good Gooks. W ten sposób powstała gra „W pszczelim raju”.

Dzięki grze uczestnicy naszej zabawy się dowiedzieli, że pszczoły żyły w czasach dinozaurów, a ule mogą nie tylko znajdować się w ogrodzie. Trzeba te wspomnieć, że w grze znalazły się zadania dotyczące dotyczące nie tylko życia pszczół, ale także trzeba się  wykazać, na przykład znajomością geografii Polski odpowiadając nad jakim morzem leży Polska (jak się okazało później – nie jest to takie oczywiste).

Ze względu na naprawdę niewielki czas do realizacji postanowiliśmy skorzystać z gotowych ilustracji do zadań dostępnych dla wszystkich na licencjach royality free, choć mamy duże doświadczenie w pracy warsztatowej, gdy ilustracje do gry mobilnej przygotowywały dzieci na warsztatach”

 „Lepsze od Pokemonów”

Premiera gry przyciągnęła kilkadziesiąt osób, którzy w rodzinnych zespołach punktualnie o 10:00 ruszyli ze smarfonami w teren, rozwiązując zadania i zagadki poznawali pszczeli raj.

Najlepszym podsumowaniem wydarzenia niech będzie komentarz jednego z graczy – „To jest lepsze od Pokemonów, bo nie chodzimy bez sensu, a się czegoś uczymy”. Na koniec na uczestników gry w bibliotece czekała degustacja miodu.  Relację z tego wydarzenia można zobaczyć na facebooku biblioteki.

Pani Natalia Różycka, z Filii nr 7 Biblioteki na Piaskowej Górze zaprasza do udziału w grze:

„Do gry można dołączyć w każdej chwili, kod QR jest dostępny w naszej bibliotece a aplikacja całkowicie darmowa”.

 

Tekst powstał przy współpracy z Panią  Natalią Różycką – Filia nr 7 z oddziałem dziecięcym Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej  „Biblioteki pod Atlantami” w Wałbrzychu.

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]