Home » Tajemnicze zamki w grach, książkach i serialach

Zamki w grach, książkach i serialach pojawiają się dość często. Wydaje się, że każda z tych budowli skrywa za swoimi murami niezliczone sekrety. Czy wynika to z niedostępności, która pobudza wyobraźnię i każde zastanawiać się, co znajduje się w poszczególnych komnatach otoczonego murem zamku? A może przyczyną jest, że wybudowane nierzadko kilkaset lat temu budynki były niemymi świadkami historii okolicy i zamieszkujących je rodów?

Zamki to nie tylko ślady przeszłości, ale także źródło inspiracji dla twórców opowieści. Często pojawiają się w książkach, filmach, serialach i grach, stanowiąc interesujące miejsce akcji. Poniżej przedstawiamy subiektywną listę zamków z kart książek, ekranów telewizorów, komputerów… a nawet smartfonów!

Zamek Caladan z powieści i filmu “Diuna”

Zamki w grach - zamek Caladan z Diuny

Źródło: https://static.wikia.nocookie.net/dune/images/d/d1/41z0YxG3iQL-1.jpg/revision/latest/scale-to-width-down/214?cb=20190301103431

Przy okazji zbliżającej się premiery kolejnej filmowej adaptacji „Diuny” Franka Herberta warto wspomnieć o Zamku Caladan. Od 26 pokoleń twierdza była siedzibą rodu Atrydów. Muszą oni jednak opuścić swoją siedzibę, gdyż z rozkazu imperatora mają zająć się wydobyciem przyprawy na odległej planecie Arrakis. Starożytny zamek wybudowany z szarego kamienia, pełen niezliczonych komnat, z oknami wychodzącymi na owocowe sady – według wizji niektórych ilustratorów położony nad oceanem – stanowi silny kontrast dla pustynnego krajobrazu tytułowej „Diuny”. Na tyle silny, że szczególnie mocno zapada w pamięć, mimo że pojawia się jedynie na początku pierwszej powieści z cyklu.

Zamek w Pradze z gry “Indiana Jones i grobowiec cesarza”

Zamek z gry Indiana Jones i grobowiec cesarza

Źródło: https://static.wikia.nocookie.net/indianajones/images/2/2d/PragueCastle.jpg

Indiana Jones jest bohaterem nie tylko filmów, ale również gier. Jedna z nich, „Emperor’s Tomb” , przenosi graczy do roku 1935 r. Słynny awanturnik musi odnaleźć rozrzucone po całym świecie 3 części klucza, aby zdobyć potężny artefakt. Jedna z części  ukryta jest na zamku w Pradze. Jej odnalezienie nie jest łatwe, bowiem budynek opanowany jest przez wrogie siły. Próby dostania się do środka, ukrywanie się przed przeciwnikami, huśtanie się na biczu podczas wspinaczki na otaczające zamek klify, mapa zamku odnaleziona w bibliotece, tajemnicza piwnica i laboratorium alchemika na wieży – zamkowa sekwencja gry zdecydowania dostarcza graczom wielu wrażeń!

Zamek Drachenfels z gry RPG Warhammer Fantasy Roleplay

Okładka Zamek Drachenfels

Źródło: https://static.polter.pl/sub/Zamek-Drachenfels-bn6498.jpg?t=1156537041

„W odległych zakątkach Szarych Gór, ukryty pośród postrzępionych szczytów czai się zamek Wielkiego Czarnoksiężnika Drachenfelsa.” Tak zaczyna się opis dodatku do wydanej w Polsce po raz pierwszy w latach 90. narracyjnej gry fabularnej „Warhammer”. Jest to szczegółowy opis tytułowego zamku, którego władca – czarnoksiężnik Drachenfels – nie żyje już od dawna, jednak mimo to jego duch wciąż jest obecny na zamku. Dodatek ten gwarantuje graczom wiele przygód we wnętrzu mrocznego, ale pełnego skarbów zamczyska.

Kaer Morhen – siedziba Wiedźminów

Kaer Morhen to zamek z uniwersum stworzonego przez Andrzeja Sapkowskiego. To położona w górach, niedostępna, zbudowana z wapienia twierdza, która jest siedzibą wiedźminów – pogromców potworów. To tutaj przeprowadzano tzw. Próby Traw, podczas których wybrańcy zamieniali się w wiedźminów i przechodzili długi trening. Zamek pojawia się zarówno w książkach z wiedźmińskiego cyklu, jak również w grach komputerowych stworzonych przez CD Projekt. Wkrótce Kaer Morhen będzie można również zobaczyć w serialowej ekranizacji “Wiedźmina” produkcji Netflixa.

Zamek w Gniewie – ponad 700 lat historii i nowa gra mobilna

Zamek w Gniewie, położony nad nadwiślańskimi równinami, zdecydowanie wyróżnia się w krajobrazie pomorskiego miasta. Jego budowa rozpoczęła się ponad 700 lat temu, w 1290 r., za sprawą Zakonu krzyżackiego. W swoim czasie był jednym z najpotężniejszych zamków nad Wisłą. Po zawarciu II pokoju toruńskiego został włączony do Polski. Jednym ze starostów zamku był sam Jan Sobieski, przyszły król Polski.

Gra Vivat GniewW czasie potopu szwedzkiego pod Gniewem miała miejsce bitwa, która pokrzyżowała Szwedom plany zajęcia Gdańska. Rekonstrukcja tejże bitwy, w postaci widowiska historyczno-batalistycznego, będzie jedną z głównych atrakcji XX Festiwalu Historycznego w Gniewie. Impreza rozpocznie się już 6 sierpnia i potrwa przez cały weekend.

Wyjątkowo ciekawym uzupełnieniem zaplanowanych przez organizatorów Festiwalu wydarzeń okazała się mobilna gra miejska “Vivat Gniew”. Jej premiera odbyła]’

się 7 sierpnia o godz. 15:45. Gra powstała z myślą o rodzicach z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. W jej trakcie uczestnicy mogli lepiej poznać historię Gniewu i gniewskiego zamku.

Chcesz stworzyć własną mobilną grę miejską? A może chcesz dowiedzieć się więcej o grywalizacji i aplikacji ActionTrack?Jeśli tak, skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]