Home » SPINaj naukę! Mobilne questy naukowe w Gdyni

Nieustannie udowadniamy, że gry mobilne doskonale spinają się z popularyzowaniem nauki – tym razem zrobiliśmy to razem z Centrum Nauki Experyment z Gdyni! 19 lutego, w Dniu Nauki Polskiej, zainaugurowano dwuletni projekt „SPINaj naukę”, którego jesteśmy częścią. Razem z partnerami z całej Polski będziemy promować dokonania polskich naukowców. Zrobiliśmy to z wykorzystaniem tego, z czym jesteśmy najlepsi: gier mobilnych!

Questy naukowe w CN Experyment

Questy naukowe tworzyliśmy także zdalnieWśród szeregu działań składających się na realizację celów programu „SPINaj naukę” znalazło się stworzenie mobilnego questu naukowego dla dzieci szkół podstawowych. Pierwszym krokiem do jego realizacji były warsztaty projektowania gier mobilnych dla edukatorów Experymentu, które miałam przyjemność prowadzić w kwietniu. Ich celem było zdobycie praktycznych umiejętności projektowania gier mobilnych z wykorzystaniem platformy ActionTrack. Uczestnicy poznali zasady tworzenia elementów mechaniki gry, tworzenia zadań i budowania fabuły. Ze względu na ograniczenia pandemiczne większość warsztatów odbyła się zdalnie. Nie przeszkodziło to jednak w stworzeniu w pełni grywalnej testowej wersji questu naukowego.

Edukatorzy stworzyli rozbudowaną grę umiejscowioną na terenie Centrum Nauki Experyment, podczas której dzieci będą miały możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na temat osiągnięć wybitnych polskich naukowców. Żeby nie było zbyt łatwo, pominięto najbardziej „oczywiste” nazwiska. Nie znajdziemy więc w grze pytań o Marię Skłodowską-Curie czy Mikołaja Kopernika. Kim są bohaterowie gry? Można się o tym przekonać już dzisiaj! Szczegóły znajdują się na Facebooku CN Experyment.

Stwórz swój własny quest – konkurs!

Nie skończyliśmy na stworzeniu jednej gry. Edukatorzy Experymentu postanowili zaorganizować konkurs dla młodzieży na najciekawsze pomysły na zadania do gry. Jego zwycięzcy razem z organizatorami będą pracować nas stworzeniem dodatkowego modułu mobilnego questu naukowego. Ten nowy moduł w całości będzie składał się z ich autorskich pomysłów. Efekty ich pracy zostaną szerzej udostępnione jesienią 2021 roku. Na autorów najciekawszych zadań czekają atrakcyjne nagrody.   Szczegóły konkursu znajdują się pod tym linkiem. Natomiast już w poniedziałek możecie wziąć udział w bezpłatnym webinarze, z którego dowiedziecie się, jak zaprojektować swoją własną grę. Wszystkie informacje w wydarzeniu na Facebooku!

Testowanie questów naukowych w CN ExperymentZapraszamy do Experymentu!

Centrum Nauki Experyment to niezwykle inspirujące miejsce tworzone przez grupę kreatywnych pasjonatów nauki. Zdecydowanie warto je odwiedzić, ale koniecznie z zainstalowaną aplikacją ActionTrack w smartfonie. Aktualnie powstający quest naukowy nie jest bowiem jedyną grą mobilną, w której będziecie mogli się sprawdzić podczas pobytu w tym miejscu.

Centrum Nauki Experyment realizuje projekt „SPINaj naukę”, który jest dofinansowany z programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

 

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]