Home » Słodka Afera w Turku – mobilna gra detektywistyczna

Książka – punktem wyjścia. Warsztaty projektowania gier – metodą pracy na tekstem z uczniami. Gra i spotkanie z autorem – punktem kulminacyjnym.  Premiera gry „Słodka afera w Turku” już 9 października 2020. 

„Misja: biblioteka pełna ludzi”

Jednym z ważniejszych elementów realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczna w Turku projektu „Misja: biblioteka pełna ludzi” będzie mobilna gra terenowa. Zanim jednak mieszkańcy miasta będą mogli spróbować swoich sił w pierwszej rozgrywce, grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku, uczyła się jak tego rodzaju gry tworzyć.

Przez trzy dni uczestnicy warsztatów krok po kroku uczyli się jak tworzyć mobilne gry terenowe. Narzędziem pracy była aplikacja Słodka afera w TurkuActionTrack. To fińska platforma umożliwiająca zaprojektowanie gier mobilnych bez umiejętności programowania.

Każdy dzień przynosił kolejne wyzwania i solidną porcje wiedzy. Młodzi projektanci pracowali nad tekstem książki „Złodziej widmo”. W ramach zajęć, uczniowie biorący udział w szkoleniu mieli możliwość nauczenia się czym jest droga bohatera oraz jak zmienić narracje liniową na nieliniową. Kolejnym ważnym etapem było poznanie procesu projektowania, ostatnim zaś jak osadzanie grę w przestrzeni miejskiej. Ze względu na to, że w każdej grze miejskiej należy uwzględnić przestrzeń uzupełnieniem zajęć były wskazówki jak pracować nad trasą na mapach Google.

Relacja z warsztatów pod znajduje się pod tym linkiem.

 

Turek, schyłek gorącego lata.

Fabuła gry osadzona jest w czasie wakacji.

Nagłówki gazet w Turku głośno krzyczą: “Młodej parze… znikły draże”, “Szkoda loda!”, “Zakusy na miętusy”, “Gdzie żelki Amelki?”. Choć sprawa wydaje się błaha, mocno uprzykrza życie mieszkańcom Turka… Cała afera ze znikającymi słodyczami nie umknęła uwadze agenta Czajki, czujnego obserwatora i świetnego detektywa stojącego na czele Feralnego Biura Śledczego. Jego załoga, przy wsparciu pani Krysi, bibliotekarki, od kilku tygodni próbuje rozwiązać tajemnicę znikających ciastek i cukierków, lecz bez powodzenia!

Znikające jak kamfora łakocie to jednak nie wszystko…  Do tego dochodzi jeszcze sprawa spłoszonych zwierząt i nadaktywnych owadów. Zastanówmy się więc, czy coś je łączy? Tajemnicze wydarzenia, mylące tropy, ślady, które wiodą na manowce… Najważniejsze, to nie dać wyprowadzić się w pole!

 

Zostań detektywem

Gracz wciela się w początkującego detektywa, który wraz z inspektorem Zamętem i Boksi Roksi sprawdza podsunięte przez agenta Czajkę tropy. Następnie zaś próbuje rozwiązać kryminalną zagadkę.

Biorąc udział w grze uczestnik przejdzie wyznaczoną w przestrzeni miejskiej trasę. Aby wygrać, gracz musi rozwiązać zagadkę znikających słodyczy oraz udzielić jak największej liczby poprawnych odpowiedzi. Podczas wędrówki będzie musiał zmierzyć się z szeregiem zadań. Gra  jest rozrywką rodzinną, dlatego też zagadki wymagają nie tyle encyklopedycznej wiedzy, ale przede wszystkim zachęcają do poszukiwania kreatywnych rozwiązań.

Gra „Słodka afera w Turku” rozpoczyna się o godzinie 17:00. Ponadto, o godzinie 18:00 zaplanowano także spotkanie autorskie z Michałem Witkiem.

Więcej  informacji o projekcie „Misja: biblioteka pełna ludzi” i o grze znajduje się na stronie Biblioteki Publicznej w Turku.

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]