Home » Śladem Bydgoskich Legend – mobilna gra domowa

Śladem Bydgoskich Legend – mobilna gra domowa

by Alicja Krawczyńska
Opublikowano:
Śladem bydgoskich legend

LegendoGranie w Wałbrzychu

Z grami na podstawie legend, pierwszy raz miałam do czynienia w momencie, kiedy Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna „Biblioteka pod Atlantami” w Wałbrzychu wykupiła licencję na oprogramowanie i dostęp do aplikacji ActionTrack. Wtedy to wałbrzyscy bibliotekarze zostali przeszkoleni przez trenerów z Good Books. Dzięki tym warsztatom, my bibliotekarze, mogliśmy zorganizować wakacyjne zajęcia dla dzieci na temat tworzenia gier. Gier nie byle jakich, bo na smartfony.

Od dłuższego czasu obserwujemy zwiększające się zainteresowanie programowaniem i kodowaniem wśród młodych ludzi. Większość zna takie gry jak Ingress czy PokemonGo. Są to gry oparte na GPS. Każdy punkt jest zlokalizowany w innym miejscu, a gracz musi do nich dotrzeć za pomocą nawigacji i telefonu. Dlaczego więc nie przełożyć na grę także literatury? W ten sposób zaczęła się moja przygoda z tworzeniem gier. Gamifikowanie okazało się nie tylko dobrym pomysłem na rozrywkę, ale jest także idealnym sposobem na przekazywanie wiedzy naszym graczom. Zdarza się też i tak, że po zagraniu w grę na podstawie legendy, historii, w rozgrywającym budzi się potrzeba dowiedzenia się czegoś więcej o miejscu, w którym mieszka. I na projektantów gier czekają niespodzianki w postaci nieścisłości dotyczących danego miejsca, ponieważ w różnych źródłach znajdujemy sprzeczne informacje. Ale dla chcącego nic trudnego i znajdujemy w końcu wyjście i z takiej sytuacji.

Po stworzeniu gier o legendach Wałbrzycha przyszła kolej na Bydgoszcz. Pozornie tych dwóch miast nie łączy za wiele. Pierwsze było miastem górniczym, drugie – dzięki przepływającej przez środek miasta Brdzie – słynęło z flisaków i spławu drewna. Oba te miasta łączą jednak legendy. Skupmy się jednak na legendach bydgoskich.

Śladem Bydgoskich Legend

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy w ramach projektu „Śladem Bydgoskich Legend” postanowiła przybliżyć historię regionu jego mieszkańcom właśnie poprzez mobilną grę miejską w aplikacji ActionTrack.
Aby powstała gra, musiał powstać scenariusz. Zapoznanie z terenem Bydgoszczy był możliwy dzięki inspekcji na miejscu,  mapom i przewodnikom. Czytając je można dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat miasta i jego historii. Bydgoszcz uzyskała prawa miejskie w 1346 roku, na nadał je Kazimierz Wielki. I to właśnie tutaj można zobaczyć jedyny w Polsce pomnik tego władcy. Wśród legend można oczywiście znaleźć tę o powstaniu pierwszego grodu nad Brdą.

Przez całą grę oprowadza nas Bartłomiej z Bydgoszczy. Jest on zakonnikiem, bernardynem, człowiekiem wysoce wykształconym. Opowiada nam o różnych zakątkach miasta. Zapoznaje nas z historią założenia jednych z najstarszych osiedli Bydgoszczy, a dokładniej trzech – Bartodziei, Bocianowa i Wilczaka. Wiedzieliście, że jedno z nich nazywane jest Londynkiem? Poznamy także historię nimf znad Brdy oraz dowiemy się jaki skarb kryje się na Wyspie Młyńskiej. Wcześniej czeka nas jeszcze spacer po Bibliotece Bernardynów. Wirtualny oczywiście. Jest on dostępny na stronie bydgoskiej książnicy.

Jednak najbardziej w pamięci pozostała „Legenda o Wysepce Świętej Barbary”. Mowa w niej o pewnym flisaku, który uniknął śmierci dzięki paktowi z… Biesem. Można pomyśleć, że nic dobrego taka umowa przynieść nie może. Ale ta historia ma zupełnie inny koniec. Najmniej oczekiwany przez złego bohatera tej legendy. Czy flisakowi udało się go przechytrzyć ? Tego wszystkiego dowiemy się już jutro, 25 sierpnia 2020. 

To wtedy odbędzie się premiera gry. Wystarczy tylko smartfon z dostępem do Internetu, aplikacją ActionTrack. kod do gry udostępni Biblioteka na swoim profilu facebooka i na stronie internetowej.

 

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]