Home » Przepis na grę

Przepis na dobrą zabawę i edukację w jednym, czyli gamifikacja literatury na smartfonach w Wadowickiej Bibliotece Publicznej.

Przepis na grę

Zaproście młodzież do biblioteki. Przygotujcie zaplecze techniczne czyli dajcie im do dyspozycji komputery. Teraz dodajcie nadzienie do gry czyli wymyślcie zadania inspirowane treścią książki. Tak przygotowane nadzienie, przełóżcie do mobilnej aplikacji ActionTrack. Poszczególne składniki osadźcie na mapie Google w formie mobilnego szlaku literackiego.

Przygotowaną grę zabierzcie na wynos, czyli urządźcie testy w terenie.

Voilà, sprawdzony przepis na dobrą zabawę i edukację w jednym – gotowy. Przekonała się o tym młodzież, która uczestniczyła w trzydniowych warsztatach zorganizowanych przez bibliotekarzy z Wadowickiej Biblioteki Publicznej w ramach IV edycji Wadowickiego Festiwalu Książki „Fantastyczna czyTOmania”. Kanwę do tworzenia scenariusza gier, stanowiła książka autorstwa lokalnego pisarza – Bartłomieja Juchy pt. „Bank Violettkäfer. Dział Depozytów Nadzwyczajnych”.

ActionTrack od kuchni

Stworzenie mobilnej gry literackiej wymagało poznania technicznej strony aplikacji ActionTrack oraz pracy z tekstem, prowadzącej do zbudowania narracji. Na początku warsztatów, młodzież zgłębiała zatem zasady działania platformy, oraz opracowała pierwszą wspólną minigrę. Scenariusz gry został oparty motywach fantastycznych przygód Wacława Wilwooda, głównego bohatera książki „Bank Violettkäfer. Dział Depozytów Nadzwyczajnych”.

Praktyka czyni mistrza

Po przetestowaniu pierwszej gry, przyszedł czas na doskonalenie umiejętności. ActionTrack jest intuicyjnym narzędziem, które młodzież opanowała w trakcie trzydniowego szkolenia. Pracując w grupach i bazując na poszczególnych fragmentach książki, dzieci przygotowały trzy różne gry. Wszelkie wątpliwości odnośnie historii, na bieżąco rozwiewał sam autor -Bartłomiej Jucha, który uczestniczył w trzecim dniu warsztatów.

Fioletowi bankierzy, czyli wrześniowa degustacja

Warsztaty miały na celu przekazać młodzieży wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie zaadaptowania fabuły książki na potrzeby mobilnej gry miejskiej. Stworzone przez dzieci zadania, zostaną wykorzystane w scenariuszu gry pn. „Fioletowi bankierzy”, której premiera zaplanowana jest na 24 września 2021 roku. Żeby wziąć udział w rozgrywce, wystarczy smartfon i dostęp do Internetu.

Nie pozostaje nic innego, jak delektować się grą!
Pamiętajcie: oficjalna degustacja 24 września 2021 roku w Wadowicach!

Teraz znasz już przepis na grę! Chcesz umówić się z nami na jej (przy)gotowanie? 🙂 Zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]