Home » Program dotacyjny Dzieci Kapitana Nemo – informacje i inspiracje

Pojawiła się kolejna okazja, by zdobyć pieniądze na działalność instytucji kultury! Fundacja BGK rusza z drugą edycją programu Dzieci Kapitana Nemo. Jej celem jest promowanie sylwetek zasłużonych, ale niekoniecznie znanych Polaków. A takich osób w polskiej historii było naprawdę wiele – z pewnością więc Wasza instytucja znajdzie ciekawą postać!

Nie tylko Łukasiewicz czy Skłodowska-Curie

Gdy myślimy o polskich wynalazcach i naukowcach, których praca zrewolucjonizowała świat – przychodzą nam do głowy takie postacie jak Maria Skłodowska-Curie albo Ignacy Łukasiewicz. Dużo mniej osób natomiast wie, że także kamizelka kuloodporna to dzieło Polaków! Stworzyli ją Jan Szczepanik i Kazimierz Żegleń. Tak samo walkie-talkie nie powstałoby przez pracy Henryka Magnuskiego – Polaka mieszkającego w Stanach Zjednoczonych. A to wciąż tylko wierzchołek góry lodowej! Właśnie takich osób potrzeba, by wziąć udział w programie Dzieci Kapitana Nemo.

Nautilus - czy taki okręt mógłby zaprojektować Stefan Drzewiecki?

Kapitan Nemo, który patronuje akcji, dowodził prawdziwym cudem techniki: ogromnym okrętem podwodnym o nazwie Nautilus. Juliusz Verne początkowo chciał, by bohater jego książki był polskim powstańcem – zmienił jednak zdanie przez naciski wydawców. Obawiali się, że powieść z takim bohaterem nie sprzeda się w carskiej Rosji, która była wówczas jednym z większych rynków. Kapitan Nemo dostał więc indyjskie korzenie, ale wśród polskich wynalazców możemy znaleźć pioniera żeglugi podwodnej, który miałby szansę stworzyć Nautilusa – tak jak literacki kapitan.

Na pokładzie Nautilusa: Stefan Drzewiecki

Stefan Drzewiecki – bo to o nim mowa – wyjechał z kraju po klęsce powstania styczniowego. W 1877 roku zaprezentował światu projekt jednoosobowej łodzi podwodnej – napędzanej siłą mięśni! Kolejne jego projekty był coraz śmielsze: okręty napędzały silniki parowe lub elektryczne, były też oraz większe. Drzewiecki opracował też wyrzutnie torped, a z czasem zainteresował się lotnictwem. Dzisiaj jego badania są uważane za podstawy współczesnej aerodynamiki – nie da się więc zaprzeczyć temu, jaki wpływ wywarł na rozwój świata. Lista wynalazków Drzewieckiego jest naprawdę duga. Można znaleźć na niej m.in.:

 • kilometromierz dla pojazdów konnych,
 • rejestrator prędkości pociągów,
 • dromograf – urządzenie samoczynnie kreślące kurs płynącego statku,
 • pierwsze zastosowanie peryskopu w okręcie podwodnym,
 • pierwszy okręt podwodny o napędzie elektrycznym zasilanym akumulatorami,
 • samolot z samoczynnym urządzeniem stabilizującym,
 • tunel aerodynamiczny.

Życiorys Drzewieckiego mógłby posłużyć za gotowy scenariusz powieści. Tym bardziej warto opowiadać o nim kolejnym pokoleniom – być może jego postać zainspiruje uczniów do rozwijania zainteresowań?

Kobiety na okręty! Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

Krytyna Chojnowska-Liskiewicz na pokładzie swojego jachtu

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz na swoim jachcie – mogłaby być córką Kapitana Nemo

Sukcesy w zakresie żeglugi odnosił nie tylko Stefan Drzewiecki. Niezwykle ciekawą postaci jest też Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która jako pierwsza kobieta na świecie opłynęła kulę ziemską jachtem żaglowym. Ale to tylko jedno z jej osiągnięć! Chojnowska-Liskiewicz uzyskała tytuł inżyniera budowy okrętów. Ma też stopień jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. Gdyby żyła w XIX wieku, mogłaby stać się inspiracją dla książek Juliusza Verne’a. Zdecydowanie warto przybliżyć jej postać uczniom – tym bardziej, że pani Krystyna mieszka dzisiaj w Trójmieście i wciąż istnieje możliwość zamienienia z nią kilku zdań.

Inspiracje

Inspirujących osób pochodzących z Polski jest naprawdę wiele! Warto ty wspomnieć także o Wandzie Błeńskiej, która ma ogromne zasługi w leczeniu trądu. Albo o Michalinie Isaakowej – która pisała książki podróżnicze i zwiedziła kawał świata. Jest też Jan Szczepanik, którego opisywał Mark Twain i który dorobił się określenie „polski Edison”. Nie zapominajmy też o Janie Czochralskim, którego praca umożliwiła tworzenie układów scalonych.

Do tematu można podejść też lokalnie: czasem nie wiemy, jakie ciekawe osoby wywodzą się z naszych okolic. Wiele osób z małych miejscowości w XIX wieku emigrowało do USA, gdzie otwierały się przed nimi zupełnie nowe możliwości. Warto więc prześledzić losy lokalnych emigrantów – być może mamy w zasięgu ręki niezwykłą historię!

Dzieci Kapitana Nemo – jak uzyskać dotację?

Program Dzieci Kapitana Nemo jest skierowany do instytucji w gminach poniżej 100 tys. mieszkańców. Grupą docelową są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych – to właśnie ich trzeba zainteresować losem niezwykłych Polaków.

Wnioski do naboru można składać do 0.05.2021 do 24:00, a ogłoszenie wyników nastąpi miesiąc później. Wśród wszystkich zgłoszeń zostanie wybranych 30 projektów, które otrzymają dotację w wysokości 15 tys. zł z przeznaczeniem na przygotowanie zajęć/warsztatów, zakup materiałów edukacyjnych/dydaktycznych itp., koordynację projektu, koszty księgowości i wynajem sali. Fundacja BGK nie wymaga też żadnego wkładu własnego.

O kwotę 15 tys. zł mogą ubiegać się:

 • fundacje,
 • stowarzyszenia,
 • szkoły publiczne (podstawowe i ponadpodstawowe),
 • biblioteki publiczne,
 • domy kultury.

Celem programu dotacyjnego jest promowanie postaci zasłużonych Polaków, którzy żyli w XIX i XX wieku. Nie mogą to być osoby powszechnie znane – chodzi tutaj o pokazywanie tych postaci, o których wciąż mówi się za mało, a który wywarły wpływ (faktyczny lub potencjalny) nas społeczny i gospodarczy rozwój świata.

W regulaminie są wprost wymienione aktywności, które można sfinansować z pozyskanych środków. Fundacja zachęca do organizowania lekcji tematycznych, warsztatów, wystaw oraz różnego rodzaju gier – planszowych, miejskich i terenowych. Projekty trzeba zrealizować między wrześniem a grudniem 2021 roku.

Dzieci Kapitana Nemo w mobilnej grze terenowej

Gry terenowe z wykorzystaniem smartfona

Gry terenowe z wykorzystaniem smartfona są świetną okazją do zdobywania wiedzy

Gra terenowa to doskonały pomysł na zaktywizowanie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Wykorzystanie aplikacji ActionTrack umożliwia zdobywanie wiedzy poprzez zabawę – i to na świeżym powietrzu. Zorganizowanie gry miejskiej jesienią pozwoli uniknąć nieprzyjemnych upałów, a październik uchodzi za jeden z piękniejszych spacerowych miesięcy – warto to wykorzystać!

Zachęcamy do kontaktu z nami: pomożemy zaplanować przebieg prostej gry w formie questa, która przybliży wybraną postać. Gry mobilne w aplikacji ActionTrack mają też tę zaletę, że w razie zaostrzenia obostrzeń można je łatwo zamienić w wersje kanapowe. Dzięki temu uczniowie mogą rozwiązywać zagadki bez wychodzenia z domu.

Warsztaty dookoła gry

Tak naprawdę nie trzeba ograniczać się tylko do gry – choć i to jest wystarczająco dobrym pomysłem! Jako Good Games przygotowaliśmy pakiet warsztatów związanych z grami i ich promocją, które pozwolą uczniom zdobyć nowe umiejętności i zapoznać się z sylwetkami wybranych Polaków. Wszystkie nasze zajęcia rozpoczniemy od warsztatu poszukiwania źródeł (i inspiracji): to będzie doskonała okazja, by zdobyć informacje na temat wybranej postaci. A potem te informacje możemy wykorzystać do zrobienia gry, plakatu, reportażu lub podcastu.

 • Warsztaty projektowania gier

Uczniowie nauczą się, jak projektować proste, ale za to wciągające questy. W wersji dwudniowej możemy też zaoferować warsztat programowania w ActionTracku – uczestnicy mogliby stworzyć swoje własne gry mobilne!

 • Warsztaty graficzne

Mogą towarzyszyć grze, ale mogą też odbyć się zupełnie obok. W pierwszej wersji uczniowie przygotują plakat promujący rozgrywkę – tak, by zachęcić do uczestnictwa kolegów i koleżanki ze szkoły. Innym pomysłem jest warsztat tworzenia prostym animacji z informacjami o Wandzie Błeńskiej (na przykład).

 • Warsztaty podcastowe

Podcasty to przyszłość! To jedna z najbardziej rozwijających się obecnie branż – a przy tym to świetne narzędzi edukacyjne. W ramach warsztatów uczniowie stworzą swój własny podcast o wybranej postaci – i będą mogli podzielić się swoją wiedzą ze światem.  W wersji rozszerzonej oferujemy też warsztat zadawania pytań – czyli jak nagrać rozmowę z ciekawą osobą.

 • Warsztaty filmowe

Podcast możemy rozszerzyć też o obraz i stworzyć filmiki o Polaku, będącym bohaterem projektu. Przy okazji uczniowie nauczą obchodzenia z kamerą i występowania przed nią. Może film będzie relacją z premiery gry o Stefanie Drzewieckim? Albo krótkim reportażem o podróżach Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz? Możliwości jest tu wiele!

Jeśli chcecie zorganizować grę terenową lub ciekawe warsztaty – zapraszamy do kontaktu!

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]