Home » Niepodległa 2021 – dotacje na projekty patriotyczne

Niepodległa 2021 – dotacje na projekty patriotyczne

by Gabriela
Opublikowano:
Niepodlegla 2021

Rozpoczął się nabór do programu dotacyjnego Niepodległa na 2021 rok! Czy masz już pomysł na projekt dla swojej instytucji? My tak – ActionTrack! Dowiedz się jak stworzyć patriotyczną grę mobilną, upamiętniającą wydarzenia 1918 roku.

Cele programu Niepodległa 2021

Program Niepodległa od 4 lat wspiera działania związane z upamiętnianiem procesu budowy niepodległego państwa polskiego. Preferowane są szczególnie działania o charakterze edukacyjnym, które dotyczą regionalnych doświadczeń i miejsc pamięci.  Wszystko to ma prowadzić do kształtowania poczucia tożsamości narodowej i pozytywnego patriotyzmu, wyrażonego poprzez szacunek do historii.

Dla kogo jest program?

O dofinansowanie w ramach programu mogą starać się:

 • samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych wpisanych w Rejestrze Instytucji Kultury, dla których organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze organizatorów samorządowych)
 • organizacje pozarządowe.

Dodatkowo wnioskodawcy mogą otrzymać dodatkowe punkty decydując się na współpracę z co najmniej jedną organizacją partnerską, taką jak:

 • archiwum państwowe;
 • przedszkole, szkoła lub inna instytucja oświatowo-wychowawcza;
 • uczelnia wyższa;
 • instytucja kultury;
 • organizacja pozarządowa;
 • kościół lub związek wyznaniowy oraz ich osoby prawne;
 • podmiot prowadzący działalność gospodarczą;
 • Instytut Pamięci Narodowej i jego oddziały.

Działania

Regulamin programu Niepodległa 2021 umożliwia dofinansowanie różnorodnych działań, takich jak np.:

 1. festiwale, koncerty, spektakle;
 2. rekonstrukcje historyczne;
 3. wystawy wraz z katalogami;
 4. projekty edukacyjno-animacyjne oparte na interakcji i współdziałaniu – warsztaty, gry terenowequesty oraz wykłady, lekcje tematyczne, spacery tematyczne, spotkania, konkursy;
 5. wytyczenie i oznakowanie szlaków tematycznych i historycznych;
 6. murale
 7. działania organizowane on-line: koncerty, wykłady, spotkania, konkursy, wystawy, warsztaty, oprowadzania i spacery tematyczne, tworzenie tematycznych stron internetowych i aplikacji.

Pieniądze z dotacji nie mogą być wykorzystane na wszelkie prace budowlane, zakup środków trwałych, tworzenie drukowanych wydawnictw czy do digitalizacji zasobów.

Przykłady gier patriotycznych ActionTrack

Historia oddala się w czasie i coraz trudniej opowiadać o niej młodym ludziom. Z pewnością jednym z najlepszych sposobów na to, by do nich trafić, jest wykorzystanie ich języka – języka technologii, smartfonów i gier. Z tego powodu ActionTrack może być idealnym narzędziem do nauki historii! Zagadki i zadania, które musi wykonać uczestnik gry, a także droga którą musi pokonać aby dotrzeć do celu tworzą wrażenie zabawy, nie lekcji.

Wielokrotnie już wykorzystywaliśmy to w historycznych grach i questach stworzonych w platformie ActionTrack.

Przykładem gry realizowanej w ramach programu Niepodległa jest „LeopoldGo”. Grę zrealizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Jej trasa wiodła przez najważniejsze, historyczne miejsca w Rzeszowie, a na uczestników czekały zagadki i zadania do rozwiązania. Poznawali tym sposobem postać Leopolda Lisa-Kuli, którego rok był wówczas obchodzony na Podkarpaciu. Zobacz jak powstawała gra „LeopoldGo”!

Moja OstrowMoja OstrowNadal dostępna jest także gra, która powstała w ramach programu Niepodległa w tym roku! „Moja Ostrów” jest oparta na historii Ostrowi Mazowieckiej. Ukazuje przede wszystkim jej bohaterów, zabytki i miejsca pamięci. Ale w grze pojawia się również magia, klątwa, skarby i ożywiony pomnik księżnej Anny Mazowieckiej…

Pobierz aplikację ActionTrack, zeskanuj kod QR i graj!

 

Kwota dofinansowania

W 2021 roku Biuro Programu Niepodległa przeznaczyło 3,5 mln zł na program Niepodległa.

Minimalna kwota wnioskowanego dofinansowania wynosi 10.000 zł brutto, zaś maksymalna – 100.000 zł brutto.

Ponadto, kwota dotacji nie może przekroczyć 85% całego budżetu projektu. Jednakże w odpowiednio uzasadnionych przypadkach Biuro Programu Niepodległa może wyrazić zgodę na podniesienie udziału dofinansowania nawet do 100%.

Terminy

Projekt powinien zostać zrealizowany między 19.03.2021 r. a 20.11.2021 r.

Co ważne, wnioski przyjmowane są do 18 stycznia 2021 r. do 15:59 w platformie www.witkac.pl. Na etapie składania wniosku należy dołączyć do niego ewentualną kopię porozumienia o współpracy z innym podmiotem. Następnie wnioskodawcy, którzy otrzymają dofinansowanie, dosyłają statut, RIK lub KRS oraz pełnomocnictwo dla osób upoważnionych do reprezentacji.

Biuro Programu Niepodległa opublikuje wyniki do 2 miesięcy od zakończenia naboru wniosków.

Pełny regulamin znajduje się na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/otwieramy-nabor-w-ramach-programu-dotacyjnego-niepodlegla-na-2021-rok/

Chcesz zrealizować własną grę mobilną? Jeśli tak, zainspiruj się relacjami z gier w innych instytucjach w relacjach na stronie Good Games. Napisz do nas na info@goodgames.pl – wspólnie wymyślimy projekt i zaplanujemy jego realizację!

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]