Home » Młodzież ze Szczawna ratuje bibliotekę

14 maja 2019 mieszkańców Szczawna Zdrój przywitał piękny słoneczny poranek. Błękitne niebo oraz zieleń pobliskich parków – Zdrojowego i Szwedzkiego – sprawiały, że nie tylko kuracjusze zażywali obowiązkowych spacerów. Tym bardziej, że był to pierwszy słoneczny poranek od kilku dni…

Literackie osobistości uzdrowiska wchodzą do gry

W Bibliotece Miejskiej im. Tadeusza Boya Żeleńskiego trwały ostatnie przygotowania do uruchomienia mobilnej gry miejskiej. Fabuła gry została oparta o literackie tropy uzdrowiska i literackie znakomitości, które je odwiedzały. Gra została przygotowana dla tutejszej młodzieży i przy jej aktywnym udziale. Jako  zespół firmy Good Books zorganizowaliśmy warsztaty dla licealistów. Wspólnie z młodzieżą i wolontariuszami opracowaliśmy elementy fabuły i niektóre pytania. W ostatniej fazie warsztatów przygotowaliśmy kryteria akceptacji kreatywnych zadań w grze.

Punktualnie o 11:30 zgromadzona licznie młodzież kilku szkół średnich i jednej szkoły podstawowej pobrała aplikację ActionTrack. Następnie za pomocą kodu QR uruchomiła grę i na podane hasło rozpoczęła rozgrywki. Fabuła gry opierała się o prosty schemat naszych czasów. Biblioteka nie jest dochodowa, więc zostanie zamieniona na centrum handlowe. Aby ją uratować, trzeba wykonać szereg zadań często wykazując się pomysłowością, sprytem i siłą argumentacji. Trasa gry wiodła przez Park Zdrojowy, Park Szwedzki oraz przy kortach i kościele.

W sprycie siła  

Zdecydowana większość drużyn przeszła pomyślnie ten intelektualny tor przeszkód.  Dotarła do celu ratując tym samym Bibliotekę.  Jednocześnie pod koniec rozgrywek aura zdecydowanie się zmieniła z majowej na listopadową, więc młodzież tym chętniej gromadziła się między regałami sali bibliotecznej w oczekiwaniu na wyniki i nagrody.

Jury w czteroosobowym skrupulatnie oceniało kreatywne zdjęcia i odpowiedzi, biorąc pod uwagę aż 5 różnych kryteriów. Wszystko po to, aby sprawiedliwie ocenić najlepsze pomysły.  Ostatecznie wygrała drużyna Dzikich Bobrów z Miejskiej Szkoły Podstawowej, pokazując, że zespołowe działanie i wspólne dążenie do celu opłaca się w każdej sytuacji.  Szczawieńska Biblioteka zaś zyskała tego dnia grono kilkudziesięciu młodych sympatyków, którzy prawdopodobnie nie pomyśleli, że grając, budują most między zabawą a wiedzą o literatach i literaturze, którą zdobyli przy okazji.

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]