Biblioteki bez czytelników, spotkania autorskie bez autorów, sale warsztatowe w domach kultury bez właściwego im rozgardiaszu, muzea bez zwiedzających, sale widowiskowe, filharmonie, opery czy teatry bez publiczności – tak wyglądają dziś samorządowe instytucje kultury. Ta pustka nie oznacza jednak, że nic się nie dzieje w tych miejscach. W czasie pandemii świat kultury – w zakresie i w tempie jak nigdy dotąd – przenosi się do Internetu. Dlatego też Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ułatwiając te działania ogłosił NOWY program „Kultura w sieci”.
Cel i warunki brzegowe programu
Celem programu „Kultura w sieci” jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości i uczestnictwa w kulturze poprzez finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia online, jak również rozwój przestrzeni umożliwiającej odbiorcom kultury korzystanie z jej zasobów w sieci. Istotnym celem programu jest wspieranie zadań rozwijających kapitał kulturowy odbiorców za pomocą narzędzi internetowych oraz rozwój kompetencji cyfrowych zarówno odbiorców, jak i kadr kultury.
Jak widać, przede wszystkim chodzi o to, żeby dzięki dofinansowaniu można było zrealizować działalność kulturalną korzystając z możliwości narzędzi online i zasobów kultury dostępnych już teraz w Internecie. Jest to szczególnie ważne w momencie, gdy przepisy prawa znacznie ograniczyły standardową działalność całego sektora kultury.
Program „Kultura w sieci” skierowany jest do samorządowych instytucji kultury, organizacji pozarządowych i fundacji, kościołów i związków wyznaniowych (oraz ich osób prawnych) oraz podmiotów gospodarczych wpisanych do do CEIDG lub KRS. Operatorem programu „Kultura w sieci” jest Narodowe Centrum Kultury. Najważniejsze informacje dla potencjalnych beneficjentów:
- Termin rozpoczęcia i zakończenia realizacji zadania określa się od 1 maja do 30 października 2020 rok.
- Jeden wnioskodawca ma prawo złożyć 1 wniosek w naborze.
- Dofinansowanie zadania może wynosić do 100% budżetu zadania. (Wnioskodawca może zadeklarować we wniosku wkład własny na realizację zadania. Do wkładu własnego zalicza się środki własne wnioskodawcy oraz środki pozyskane z innych źródeł finansowania. Za wkład własny uznaje się środki finansowe będące w dyspozycji beneficjenta na rachunku bankowym lub w kasie, przeznaczone na realizację zadania).
- Minimalna kwota wnioskowanego dofinansowania to 5 000 złotych, a maksymalna 150 000 złotych. Prognozowana wielkość środków przeznaczonych na realizacji programu wynosi 15 000 000 złotych.
- Termin złożenia wniosków mija 20 kwietnia 2020 roku
Jakie działania można zorganizować za pośrednictwem Internetu?
Rodzaje zadań, jakie mogą być dofinansowane z programu „Kultura w sieci”:
- Warsztaty on-line, webinaria, kursy e-learningowe z zakresu edukacji kulturalnej oraz inne działania online służące podnoszeniu kompetencji kulturowych ich uczestników oraz rozwojowi kompetencji cyfrowych zarówno odbiorców, jak i kadr kultury.
- Wydarzenia kulturalne online, m.in.: koncerty, spektakle, czytania, recitale, spotkania z twórcami/artystami. Udostępnianie zapisów wydarzeń kulturalnych (w tym: przedstawień, koncertów, wystaw wraz z katalogami). Wirtualne oprowadzania oraz spacery po miejscach kultury.
- Udostępnianie i ponowne wykorzystywanie cyfrowych zasobów muzealnych, bibliotecznych, audiowizualnych, zabytkowych oraz archiwalnych – w tym tworzenie stron internetowych lub aplikacji, popularyzujących zasoby cyfrowe oraz działania związane z edukacją w zakresie zbiorów cyfrowych.
- Tworzenie stron, gier internetowych, aplikacji mobilnych z dziedziny kultury.
- Tworzenie wydawnictw audio-video udostępnianych w formie elektronicznej oraz publikacji książkowych w formie elektronicznej (e-booki, audiobooki).
Regulamin programu dostępny na stronie Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego precyzuje zarówno sposób realizacji tych zadań, ich dystrybucję – zdecydowanie bezpłatną dla odbiorców. Regulamin opisuje też dokładnie koszty kwalifikowane. Warto dokładnie sprawdzić kolejne zapisy, gdyż na przykład zakup sprzętu komputerowego jest wyłączony z dofinansowania.
Ocena wniosków
Wnioski podlegają ocenie merytorycznej, społecznej i organizacyjnej. Łącznie można uzyskać 100 punktów, przy czym minimalna liczba punktów uprawniająca do otrzymania dofinansowania wynosi 75 punktów. Minimalna punktacja uprawniająca do uzyskania dofinansowania może zostać podwyższona, Stanie się tak w sytuacji, gdy pula środków nie będzie pozwalała na dofinansowanie wszystkich wniosków o punktacji 75-100 punktów.