Home » Kto złamie Enigmę? Warsztaty ActionTrack w Poznaniu

Tajemnica Enigmy od wielu lat rozpala wyobraźnię miłośników przygód i historycznych zagadek. Niewiele osób wie, że historia złamania szyfrów niemieckiej maszyny rozpoczęła się w Poznaniu. Centrum Szyfrów Enigma to instytucja, której zadaniem jest nie tylko opowiadanie nieznanej historii wybitnych polskich matematyków, ale także historii kryptologii i jej wpływu na rozwój technologii komputerowych i informatyki.  Centrum realizuje wiele inicjatyw edukacyjnych wykorzystujących nowoczesne technologie. Najnowszą jest stworzenie gry terenowej na urządzenia mobilne. 

Młodzież w działaniu

W ostatnim tygodniu roku szkolnego uczniowie Technikum Informatycznego w Zespole Szkół Energetycznych im. Henryka Zygalskiego w Poznaniu wzięli udział w trzydniowych warsztatach projektowania gier mobilnych na platformie ActionTrack zorganizowanych przez Centrum Szyfrów Enigma. Zadaniem młodych ludzi było stworzenie gry, która tematyką będzie nawiązywała do historii złamania niemieckich szyfrów przez polskich kryptologów.

Warsztaty ActionTrack w Poznaniu

Najpierw uczestnicy najpierw poznali zasady działania platformy ActionTrack. Następnie przeszliśmy do nieco dłuższej części teoretycznej. Omówiliśmy zasady tworzenia scenariusza do gry, a także tworzenia bohatera. Dużo uwagi poświęciliśmy sposobom planowania atrakcyjnej fabuły i utrzymywania gracza w stanie napięcia i zaciekawienia akcją w grze. 

Ostatnia część warsztatów miała charakter praktyczny. Uczniowie uruchomili wyobraźnię i talent twórczy. Stworzyli podstawową wersję gry terenowej z ciekawym szpiegowskim wątkiem nawiązującym do tajemnic Enigmy. „Zatrudnienie” młodzieży do stworzenia gry było strzałem w dziesiątkę. Ich wyobraźnia, pomysłowość i obycie z nowymi technologiami zaowocowało stworzeniem gry o warstwie fabularnej i językowej atrakcyjnej dla ich rówieśników. 

Czekamy na premierę

Warsztaty ActionTrack w Poznaniu to dopiero początek. Teraz czekamy na premierę gry współtworzonej przez uczniów poznańskiego technikum. Jest ona planowana na jesień 2022 r. Gra będzie nie tylko rozrywką i narzędziem do promocji miasta, ale także atrakcyjną ścieżką edukacyjną pokazującą, jak ciekawa i pełna tajemnic jest nasza historia. Wszystkich zainteresowanych grą zapraszamy do kontaktu z poznańskim Centrum Szyfrów Enigma.

Chcesz zorganizować warsztaty z tworzenia mobilnych gier terenowych z wykorzystaniem fińskiej platformy ActionTrack? Napisz na: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!

     

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]