Home » Kilka zimowych gier – w sam raz na ferie!

Kilka zimowych gier – w sam raz na ferie!

by Gabriela
Opublikowano:
Kilka zimowych gier na ferie

Zima w tym roku nas nie rozpieszcza: śnieg i mróz pojawiają się tylko w niektórych rejonach Polski, a i nawet tam na krótko. Na szczęście wciąż mamy popkulturę! Dzięki grom planszowym i video możemy przenieść w bardziej śnieżny krajobraz – by ferie zimowe były takie nie tylko z nazwy. Poniżej kilka propozycji zimowych gier dla graczy w różnym wieku. A każda z tych gier to dodatkowo inspiracja literacka!

Kholat

KholatTo klasyczny przykład tego, jak gry są mocno osadzone w historii i kulturze: Kholat to survival horror (więc zdecydowanie dla starszych graczy!) inspirowany słynną tragedią na Przełęczy Diatłowa. I trudno się dziwić, że polskie studio wybrało właśnie tę historię do opowiedzenia: wypadek z 1959 roku obrósł już wieloma legendami., stając się materiałem źródłowym dla gier, filmów i powieści. Tajemnicza śmierć dziewięciorga wspinaczy porusza wyobraźnię ludzi na całym świecie.
Gracze, których wciągnie ta opowieść, mogą dowiedzieć się więcej już z literatury, np. reportażu Alice Lugen Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca.

K2

K2 gra planszowaA skoro jesteśmy przy temacie wspinaczy, muszę polecić moją ulubioną – także polską – planszówkę: K2. To gra o nieskomplikowanej mechanice, z którą poradzą sobie nawet 8-latki, choć i dorośli będą się świetnie bawić. W tej grze musimy nie tylko zdobyć szczyt – tytułowe K2 – ale także przeżyć wyprawę. A nie będzie łatwo: złożone podejścia, zmienna pogoda, aklimatyzacja… Autorzy gry naprawdę nieźle oddali realia górskich wypraw.
A zainteresowanym historią polskiej wspinaczki wysokogórskiej polecam książkę Dariusza Jaronia pt. Polscy himalaiści, która opowiada o przedwojennych próbach zdobywania Dachu Świata przez Polaków. Tak, tak: polski himalaizm to nie tylko sukcesy Wandy Rutkiewicz, Jerzego Kukuczki czy Adama Bieleckiego!

Frostpunk

FrostpunkPod tym tytułem kryje się zarówno planszówka, jak i gra wideo. Nowa epoka lodowcowa zmusza ludzi do odnalezienia się w nowej rzeczywistości: pełnej mrozu i śniegu. Trzeba zapewnić im schronienie, ale także infrastrukturę i zadbać o ich bezpieczeństwo. Ta strategiczna gra łączy ze sobą budowanie świata ze sztuką przetrwania.
Podobny postapokaliptyczny klimat można znaleźć w komiksie Snowpiercer – a także jego kinowej (2013) i serialowej adaptacji. Fani śniegu i wizji końca świata powinni być zadowoleni!

Everdell: Zimowy szczyt

Everdell Zimowy szczytDodatek do tej znanej gry planszowej pozwoli poczuć zimowy klimat! Ta ekonomiczna planszówka o przepięknych ilustracjach skierowana jest do nastolatków i dorosłych. Gracze odkrywają świat, planują wyprawy i troszczą się o równomierny rozwój swojego miasta.
A co poczytać po rozgrywce? Może kryminał osadzony w polskich górach – Schronisko, które przestało istnieć Sławka Gortycha to nie tylko zagadka do rozwiązania, ale przede wszystkim bliższe spojrzenie na historię Karkonoszy. A ta historia jest naprawdę fascynująca.

 

A gdy to za mało…?

Może się zdarzyć, że wśród wielu zimowych tytułów zabraknie tego idealnego – wtedy pozostaje stworzenie takiej gry! Zorganizuj w swojej instytucji warsztaty projektowania gier albo zamów u nas gotową grę o zimie opartą na narzędziu ActionTrack! Twoja gra może opierać się na zimowych legendach z regionu, wybranej powieści czy historii polskiego himalaizmu. To Ty decydujesz, w jaką opowieść zabierzemy graczy!

    Chcesz zorganizować warsztaty z tworzenia mobilnej gry miejskiej w swojej instytucji? Skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a wtedy my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]