Home » „Kaszubski skarb” w Rumi

Zagraj w mobilną grę i odkryj Kaszubski Skarb ukryty w Rumi!

Bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi zapraszają rodziny z dziećmi od 6 do 13 lat do udziału w nowej mobilnej grze miejskiej. Tym razem rodzinne drużyny wcielą się w poszukiwaczy skarbu. Młodzi tropiciele i tropicielki z pomocą dorosłych przemierzą Rumię, spotykając po drodze fantastyczne istoty.  Projektanci gry „Kaszubski skarb” zaplanowali też dla nich rozmaite zadania.

Pani Ola, która wraz z 9-letnim synem zgłosiła się do udziału w testowaniu gry w terenie, mówiła tuż po ich zakończeniu:

„Miło zaskoczył mnie entuzjazm, z jakim Młody podszedł do zadania. Chociaż na początku zupełnie nie wiedział, dlaczego w tych podchodach nikt nie zostawiał znaków i śladów w rzeczywistości, tylko w necie. Jak zaczęliśmy się rozkręcać, to okazało się, że to niestety koniec testowej wersji… Niecierpliwie czekamy na pełną wersję gry!”

Pierwsi testerzy i testerki uznali, że gra może zainteresować zarówno dzieci, jak i opiekunów.  Świadczą o tym na przykład słowa pani Pauliny.  Oto jej komentarz: „Przyjdę zagrać, bo jestem strasznie ciekawa, co będzie dalej”.

 

Jak zagrać?

Do zaprojektowania i uruchomienia gry dla szerokiej publiczności wykorzystano darmową aplikację ActionTrack. Aby zagrać, potrzebny jest smartfon z pobraną aplikacją ActionTrack.  Następnie uruchamiamy Internet, lokalizację GPS i pobieramy kod QR. Kod QR do gry znajdziemy w Internecie na profilu facebook Biblioteki:  www.facebook.com/StacjaKulturaRumia/ oraz stronie: www.bibliotekarumia.pl. Można także pobrać go na telefon przychodząc osobiście do Stacji Kultura.

Fabuła gry wprowadza graczy w świat kaszubskich stworów, które są opisane w „Kaszubajkach”.  To opowieści dla dzieci opublikowane przez bibliotekę w Internecie pod adresem https://www.bibliotekarumia.pl/kaszubajki/. Kolejne punkty gry zlokalizowane są na trasie długości około 3 kilometrów.  Warto też wiedzieć, że czas potrzebny na ukończenie gry wynosi od 30 do 60 minut, w zależności od wieku uczestników i ich tempa poruszania się. Zapewne drużyny ze starszymi dziećmi ukończą grę szybciej. Zaś młodsi gracze będą potrzebowali więcej czasu na przejście całej trasy.

Stacja Kultura – Biblioteka Rumia udostępnia grę bezpłatnie i dla wszystkich zainteresowanych, do końca 2020 roku.

Gra „Kaszubski Skarb” została zrealizowana jako część projektu „Od baśni do fantasy”. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla Książki.

Zdjęcia: Aga Doborzyńska

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]