Home » Jan Paweł II w sieci

Wiedza o papieżu

Większość Polaków potrafi bez zająknięcia wymienić datę urodzin Karola Wojtyły, datę wyboru na papieża czy datę śmierci Jana Pawła II. Niektórzy potrafią podać również kilka innych ważniejszych faktów z jego życia. A czy ta większość, może połowa lub chociaż mniejszość (ale nie za mała) potrafi dokończyć poniższą anegdotę?

„Kiedyś kardynał Karol Wojtyła przyjechał z wykładem do seminarium duchownego księży redemptorystów w Tuchowie. W pewnym momencie miał zejść kilka pięter w dół, z auli do refektarza. Jak kardynał Wojtyła pokonał tę drogę? Zjechał windą, bo powiedział, że jest już stary, został zniesiony na rękach przez studentów czy zjechał po poręczy?”

Wybór trudny, bo Karol Wojtyła słynął z niestandardowych zachowań. W związku z tym każda droga do niego pasuje, choć może najmniej ta z windą. Jak więc pokonał te drogę?

Kultura w sieci

Na początku kwietnia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński ogłosił nowy program dotacyjny Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci”. Pracownicy Biblioteki+ Centrum Kultury w Czarnym Borze postanowili wziąć udział w nim udział i „zarzucić sieć” po fundusze. Z siecią kojarzy się rybak, z rybakiem Święty Piotr, Święty Piotr z papieżem.  A jak papież, to ten „nasz”, czyli Jan Paweł II. W ten sposób powstał projekt „W sieci Jana Pawła II”, który zyskał uznanie ekspertów i otrzymał dofinansowanie.

W tym momencie ruszyły prace realizacyjne. Na początku temat został przekazany zespołowi projektantów Good Games. Na początku trzeba było wymyślić, jak Jana Pawła II umieścić w sieci. Może nie tyle jak, bo stron zawierających informacje na temat papieża są tysiące. Większym wyzwanie było jednak w jaki sposób to zrobić tak, żeby to było ciekawe, nieszablonowe i nowatorskie?

Czarnoborski gość

„Wiśta wio, łatwo powiedzieć”, jak mawiał Andrzej Talar w serialu „Dom”.  Życiorys Karola Wojtyły oraz pełen wzniosłych wydarzeń pontyfikat Jana Pawła II jest przebogaty. Jak przełożyć go na ciekawą i wciągającą grę? Najlepiej chyba… zaprosić go do Czarnego Boru, żeby sam o sobie opowiedział.  A o czym takim mógłby opowiedzieć, żeby nie było to zbyt nudne? Jak daleko z Watykanu

 

Może o… talentach? W ten sposób powstał pomysł na grę, a że papież nieco inaczej mówił do dzieci, a nieco inaczej do dorosłych, dlatego powstały dla tych grup dwie osobne gry.

Dzięki zaś współpracy z Wydawnictwem Święty Wojciech z Poznania w grze zostaną wykorzystane grafiki i fragmenty książki siostry Ines Krawczyk „Jak daleko z nieba do Watykanu”.

 

 

 

W poszukiwaniu talentów

Można siedzieć w domu i grać na komputerze, a można też iść z mamą na spacer i spotkać…

Jana Pawła II, który odbywa akurat swoją VI pielgrzymkę do Ojczyzny i przelatując nad Sudetami gubi torbę, w której wiezie prezenty dla dzieci. Jeżeli chcesz, możesz pomóc niespodziewanemu gościowi odszukać prezenty, a przy okazji przespacerować się z nim po Czarnym Borze.

Rozwiązując różne zadania w grze dowiesz się, jakie talenty miał Jan Paweł II, co lubił jeść, jakie znał języki obce i jak można do niego mówić, nie używając poważnego zwrotu „Wasza świątobliwość”.

 

Jan Paweł II w sieciJan Paweł II w sieciJan Paweł II w sieciJan Paweł II w sieciJan Paweł II w sieciJan Paweł II w sieciJan Paweł II w sieciJan Paweł II w sieciJan Paweł II w sieciJan Paweł II w sieciJan Paweł II w sieci

O Janie Pawle II – pamiętamy

Ni z tego, ni z owego Czarny Bór obiega wiadomość, że został on uwzględniony na trasie kolejnej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Przygotowania ruszają pełną parą. Jednym z zadań jest rozwieszenie w najważniejszych miejscach Czarnego Boru banerów z cytatami Jana Pawła II. Pomóc ma w tym przybyły z Watykanu ksiądz Paweł, który zna co prawda odpowiednie cytaty, ale o wiele chętniej dzieli się anegdotami z życia papieża, a już najbardziej lubi zadawać zagadki. Czy z takim „pomocnikiem” uda się wykonać zadanie?

Janie Pawle II - pamiętamy!

Przyjemne z pożytecznym

Dobry pomysł, odpowiednie źródło finansowania i aplikacja ActionTrack wystarczyły, żeby w niebanalny sposób opowiedzieć o jednym z najważniejszych Polaków. Obie gry są również dobrym sposobem na oryginalny spacer po Czarnym Borze i odwiedzenie nie tylko tych najpopularniejszych miejsc, jak szkoła czy kościół, ale na przykład kapliczek, o których chyba nie każdy mieszkaniec wie.

Jeśli więc ktoś ma ochotę na ciekawy spacer po Czarnym Borze, a przy okazji chce poznać Jana Pawła II od nieco innej strony, wystarczy włączyć aplikację Action Track, zeskanować dostępny w Bibliotece+ Centrum Kultury i na jej stronie kod QR i grać!

PS A Karol Wojtyła drogę z auli do refektarza z auli pokonał zjeżdżając po poręczy.

 

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]