Home » Gamifikacja w Wejherowie – już niebawem!

Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie i Filharmonia Kaszubska – Wejherowskie Centrum Kultury połączyły siły, aby wziąć udział w cyklu szkoleń wdrożeniowych i przygotować dla swoich odbiorców (przynajmniej) trzy gry mobilne.

Przyjemność z grania

Pod koniec listopada wyruszyliśmy zatem w długą podróż w relacji Wrocław – Gdynia na szkolenie, którego przedmiotem była gamifikacja, a ściślej szkolenie wdrożeniowe z projektowania mobilnych gier miejskich i questów literackich w aplikacji ActionTrack.

(Chcecie poznać tajemnicę? To  właśnie pociągo-godziny pozwalają naszym trenerom na bycie na bieżąco z literaturą przedmiotu i dostarczanie Wam najświeższych danych.)

Generalnie uważamy, że osoby pracujące w instytucjach kultury, zwłaszcza te, które prowadzą zajęcia dla młodych odbiorców, potrafią napisać grę. Aby jednak była ona interesująca i oferowała graczom poczucie pełnego zanurzenia w nowym świecie, warto poznać najpierw kilka zasad.  I… zagrać w kilka gier, aby przypomnieć sobie,  co sprawia nam przyjemność i czego oczekujemy, kiedy to my jesteśmy graczami. Zaczęliśmy zatem dość intensywnie. Na początek była gra, która wywołała śmiech, ale też pokazała, że nawet w najprostszą rozgrywkę wpisane są zasady oraz sposoby na ogranie systemu.;)

Z czego składa się dobra gra?

Po takim przygotowaniu mogliśmy przejść do części teoretycznej. Obejmowała ona informacje o gamifikacji, etapach tworzenia gier, strukturze gry, typach graczy, zasadach tworzenia bohatera, elementach narracji, flow, mechanice i dynamice gry… Trochę tego było.  Jednak ekipa szkoleniowa chłonęła wiedzę, jak gąbka, zadając świetne pytania i błyskawicznie przyswajając sobie nowe terminy. Nawet jeśli nie do końca były związane z tematem… 😉

Nie mogło oczywiście zabraknąć przykładów gier i innych atrakcji, które można stworzyć w aplikacji Action Track. A to z kolei stało się początkiem rozmowy o prawach autorskich i treściach udostępnionych na wolnej licencji.

Kto będzie bohaterem pierwszej gry?

Ale naszym podstawowym zadaniem było rozpoczęcie prac nad trzema grami mobilnymi, w które już niedługo będzie można zagrać w Wejherowie.  Uczestnicy szkolenia z gamifikacji przystąpili zatem do pisania fabuły, wymyślania zadań, tworzenia lub wyszukiwania grafik i w końcu kodowania. Początkowo zadanie wydawało się trudne, ale czasami wystarczył krótki spacer i dotlenienie się, aby wena na nowo się pojawiła.

Nie możemy jeszcze zbyt dużo ujawnić, ale zarówno Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie, jak i Wejherowskie Centrum Kultury przygotowują dla swoich odbiorców ciekawe niespodzianki. W pierwszą, wyjątkową grę będzie można zagrać już w grudniu, podczas zlotu Forcecon. Macie pomysł, jaka jest jej tematyka?

 

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]