Home » Balladyna w 5 mobilnych odsłonach – Narodowe Czytanie 2020

Balladyna w 5 mobilnych odsłonach – Narodowe Czytanie 2020

by Alicja Krawczyńska
Opublikowano:
Narodowe Czytanie 2020

Inicjatywa Prezydenta Rzeczpospolitej Narodowe Czytanie w tym roku ma już swoją ósmą odsłonę. Prezydent Andrzej Duda na lekturę roku 2020 wybrał Balladynę Juliusza Słowackiego.  Już w sobotę 5 września sięgniemy więc do tekstu Balladyny.

Jak jednak do tej lektury przyciągnąć osoby nieczytające i młodzież? Prostą receptą są mobilne gry miejskie w aplikacji ActionTrack. W tym roku występują również w odmianach gry parkowej, domowej czy kanapowej.  „Balladyna” jest jedna, ale jej interpretacji i przekładów na grę mobilną znaleźliśmy w kilku różnych częściach Polski.

WERSJE TERENOWE

„The Kirkor Edition” – Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie

Takiej edycji Narodowego Czytania w Wejherowie jeszcze nie było! „Balladyna: The Kirkor Edition” po raz pierwszy w Wejherowie!

Miejska i Publiczna Biblioteka Publiczna w Wejherowie do współpracy przy tworzeniu gry zaprosiła uczniów „jedenastki”, czyli Szkoła Podstawowa nr 11 im. Teodora Bolduana w Wejherowie.  Już maju odbyły się 3 edycje warsztatów projektowania mobilnych gier terenowych.  To był czas zdalnej nauki i zdalnego projektowania.  Gra i warsztaty to część projektu o nazwie „Smart_Lektury” realizowanego  przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Całość warsztatów opisaliśmy tutaj.  Druga połowa sierpnia zaś, to testy w terenie i połączenie pracy 3 zespołów.  Start już w sobotę 5 września, o godzinie 12.00 na Placu Jakuba Wejhera. Wciel się w postacie z dramatu Juliusza Słowackiego i podążaj tropem (a może trupem) zbrodni…

Balladyna Narodowe Czytanie

 

Gra parkowa „Maliny Balladyny” – Mediateka, Miejska biblioteka Publiczna we Wrocławiu

„Hej, słoneczka! W Parku są maliny!Maliny Balladyny

Niechaj idą w Park chłopcy i dziewczyny,
Kto najwięcej malin zbierze,
Ten słodkości wnet odbierze.”

Narodowe Czytanie to doskonała okazja, żeby stworzyć mobilną grę parkową.
W przypadku gry „Maliny Balladyny”- organizowanej przez Mediatekę Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu terenem gry jest Park Staromiejski.
Gra będzie dostępna przez dwa dni 5.09 i 6.09 w godzinach jego otwarcia, czyli od 9:00 do 21:00.
Jak można zobaczyć w relacji fotograficznej na facebooku Mediateki gra została doskonale przetestowana.
Zaproszeni są wszyscy chętni, bez ograniczeń wiekowych. W grze będzie trochę zadań kreatywnych, więc samo zbieranie malin to nie wszystko. Osoby, które najbardziej zaskoczą (pozytywnie) autorki gry, dostaną słodkie upominki, czyli pączki z malinami!

WERSJE TERENOWE I DOMOWE

Zaginiona korona – Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Balladynę Juliusza Słowackiego zna pewnie każdy. A gdyby tak spojrzeć na tę historię z innej perspektywy? Bibliotekarze z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie postanowili uczynić z niej tło dla innych wydarzeń, a za główny punkt obrać Koronę Piastów, która ginie w tajemniczych okolicznościach.

W poszukiwaniu inspiracji

Nad stworzeniem gry pracowało kilka osób. Fabuła, mechanika, warstwa graficzna, zadania – ważne jest, aby wszystkie elementy ze sobą współgrały. Pomysły na fabułę zostały utrzymane w klimacie Balladyny – pojawiły się leśne duchy, Goplana, runy. W portalu Pixabay znaleźliśmy również darmowe grafiki, które idealnie wpisały się w klimat całości. Pozostało pytanie, jak skonstruować adekwatne zadania? Projektanci gry znaleźli na to idealne rozwiązanie:

„Mimo, że w Balladynie nie zachowano poprawności historycznej, to chcieliśmy jak najlepiej oddać klimat tamtych czasów. Zależało nam, żeby zadania i zagadki brzmiały wiarygodnie. Sięgnęliśmy więc do literatury w poszukiwaniu tekstów, które pomogą nam ułożyć zadania. Wybór padł najpierw na Encyklopedię staropolską, ale po dłuższych poszukiwaniach znaleźliśmy inne dzieło polskiego historyka i etnografa, Zygmunta Glogera – Zabawy, gry, zagadki, żarty i przypowieści z ust ludu i ze starych książek (całą książkę znajdziecie w POLONIE). To właśnie ta książka z 1900 r. okazała się idealnym źródłem.”

Tajemnicza wyprawa

Co czeka na śmiałków, którzy wyruszą po Koronę Piastów? Gracze wcielają się w postać emisariusza Mścisława. Władca Pomorzan wysyła Cię nad Gopło, abyś odnalazł Koronę Piastów, która zniknęła w tajemniczych okolicznościach. Droga do celu nie będzie łatwa, po drodze napotkasz duchy lasu, driady i najady – jeśli jednak pomyślnie przejdziesz każdą próbę, uda Ci się przywrócić spokój w obu królestwach.

Gra zostanie uruchomiona w dwóch wersjach domowej – aktywnej z dowolnego miejsca w Polsce i terenowej – aktywnej w Rzeszowie w dniu 5 września 2020r.  Gra będzie dostępna do 19 września.  Kod do gry będzie można znaleźć profilu Facebook i strony internetowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

 

WERSJE DOMOWE

„Gra o tron – Balladyna. Akt VI” – Stacja Kultura – Biblioteka Rumia

To nietypowy wkład Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi w akcję Narodowe Czytanie 2020.

„Niech Twoja korona
Przybierze blasku sądem sprawiedliwym
Ona zaprawdę winna ogniem żywym
Być obrócona na węgiel piekielny.
Osądź ją…”

Krwawe rządy królowej Balladyny zakończyły się. Ugodzona boskim piorunem władczyni pozostawiła po sobie opustoszały tron. Ku baśniowym okolicom jeziora Gopło podążają osoby różnych płci i wieku, biedne i bogate, chłopi i arystokratki. Bo każdy ma szansę zawalczyć o tron…

NArodowe Czytanie Gra O Tron

Fabuła gry oparta jest na „Balladynie” Juliusza Słowackiego i skierowana do osób w wieku 12+. Znajomość dramatu może okazać się pomocna.  Gra będzie udostępniona od 5 września 2020. Kod wejścia do gry będzie można uzyskać od godziny 12:00 na FB Stacji Kultura oraz na www.bibliotekarumia.pl, a także osobiście w Stacji Kultura.

Gra odbywa się w całości w świecie wirtualnym, dlatego udział wziąć mogą uczestniczki i uczestnicy z dowolnego miejsca na Ziemi. Aby zagrać, potrzebny jest smartfon z darmową aplikacją ActionTrack.

Gra będzie dostępna bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych do końca 2020 roku.

 

Quiz – Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku

Juliusz Słowacki

Te słowa z dramatu znają prawie wszyscy. Do domu ubogiej wdowy i jej dwóch córek przyjeżdża bogaty pan.  Którą mu oddać za żonę?

SKIERKA
śpiewa do ucha Wdowy
Matko, w lesie są maliny,
Niechaj idą w las dziewczyny,
Która więcej malin zbierze,
Tę za żonę pan wybierze.
A co było dalej?
W Narodowe Czytanie 2020 Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku zachęca do sięgnięcia po treść dramatu i odświeżenie tej zawiłej historii, proponując quiz, który będzie dostępny na facebooku Biblioteki w dniu 5 września. Z każdego miejsca w Polsce.

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]