Home » Gry i projekty historyczne w programie Fundusz Patriotyczny 2023

Gry i projekty historyczne w programie Fundusz Patriotyczny 2023

by Gabriela
Opublikowano:
program Fundusz Patriotyczny 2023

Ogłoszono drugi nabór w programie Fundusz Patriotyczny 2023, ponownie pod hasłem „Wolność po polsku”. To szansa dla instytucji kultury na pozyskanie sporych środków, by realizować projekty wzmacniające polską tożsamość, związane z historią i myślą narodowo-katolicką.

Program podzielony jest na dwa priorytety, w ramach których można realizować dwa rodzaje zadań. Priorytet I to wszelkiego rodzaju działalność animacyjno-edukacyjna. W ramach Priorytetu II można sfinansować wydatki inwestycyjne, remonty itp. W poniższym tekście znajdują się informacje dotyczące Priorytetu I.

Organizatorem programu jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Idea

Fundusz Patriotyczny ma na celu wspieranie tych projektów, które będą realizować politykę pamięci i promować postawy patriotyczne, a także wzmacniać poczucie tożsamości polskich obywateli. Szczególną uwagę twórcy programu przykładają do myśli narodowej, katolicko-społecznej i konserwatywnej.

Historia Polski powinna być przedstawiana jako źródło wartości i wzorców, a także inspiracja do działań twórczych.

Szczegółowe cele rozpisane w regulaminie uwzględniają:

  • Realizację polityki pamięci w zakresie historii i dziedzictwa Polski. W tym dorobku polskiej myśli społeczno-politycznej, ze szczególnym uwzględnieniem myśli narodowej, katolicko-społecznej i konserwatywnej.
  • Promowanie postaw patriotycznych i kształtowanie świadomego własnej tożsamości obywatela poprzez upowszechnianie i popularyzację wiedzy dotyczącej historii Polski i polskiego dziedzictwa kulturowego.
  • Ukazanie historii narodowej jako cennego źródła wartości, wzorców i odniesień, które inspiruje do działań twórczych.
  • Upowszechnianie wiedzy o historii i dziedzictwie Polski, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej myśli narodowej, katolicko-społecznej i konserwatywnej.
  • Inspirowanie, wspieranie i upowszechnianie zjawisk w nauce, kulturze i sztuce nawiązujących do dziedzictwa polskiej historii.
  • Budowanie szacunku, więzi i współodpowiedzialności za polskie dziedzictwo kulturowe, wzmacnianie świadomości w zakresie jego wartości, potrzeby utrwalenia i ochrony.
  • Tworzenie podstaw naukowych dla rozwoju wiedzy o historii i dziedzictwie Polski, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej myśli społeczno-politycznej.
  • Wspieranie badań nad historią i dziedzictwem Polski, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej myśli społeczno-politycznej.

Warto uwzględniać nazwiska związane z ruchem narodowo-katolickim, np. patronów Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej – Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Dowiedz się więcej o programie Fundusz Patriotyczny 2023 podczas bezpłatnego webinarium!

Baner webinarium o dotacji Fundusz Patriotyczny 2023

Weź udział w programie dotacyjnym Fundusz Patriotyczny 2023! To szansa dla instytucji kultury na pozyskanie środków, by organizować projekty wzmacniające polską tożsamość, związane z historią i myślą narodowo-katolicką. Do zdobycia od 15.000 aż do 500.000 zł! I to bez wkładu własnego! Pieniądze można przeznaczyć na realizację wydarzeń kulturalnych, warsztatów, wydanie książki lub… produkcję własnej gry!

Podczas bezpłatnego webinarium:

  • poznasz zasady i cele programu,
  • otrzymasz pomysły na działania i inspirujące przykłady patriotycznych projektów,
  • dowiesz się, jak wykorzystać mobilne GRY terenowe w swoim projekcie,
  • zobaczysz propozycje gier tradycyjnych: kart Piotruś, memo, puzzli i gry wielkoformatowej, które możesz stworzyć w swojej instytucji!

ZAREJESTRUJ SIĘ ➜

 

Możliwe zadania

W ramach Priorytetu I programu Fundusz Patriotyczny można starać się o dofinansowanie na organizację wydarzeń kulturalnych (lokalnych i ogólnopolskich), kursów i szkoleń, warsztatów, festiwali i koncertów oraz spektakli teatralnych, a także przeglądów.

Wnioskodawcy mogą organizować także rekonstrukcje historyczne oraz konferencje i sympozja. Regulamin zezwala także na produkcję filmów, wydawane książek, ebooków i audiobooków oraz tworzenie aplikacji mobilnych.

Stwórz własną tradycyjną grę patriotyczną

 

Regulamin wymienia wprost także gry terenowe i mobilne.

Zakres możliwych działań jest więc naprawdę szeroki – uwzględnia także takie elementy, które rzadko pojawiają się w programach dotacyjnych. Daje to ogromne pole do popisu. Wnioskodawcy mogą tworzyć innowacyjne projekty, uwzględniające najnowszą technologią i wyjątkowe rozwiązania, rzadko spotykane w innych realizacjach.

Inspiracje

Możliwość wpisania do wniosku gier terenowych i mobilnych pozwala na stworzenie projektu, który zaangażuje młodych ludzi. Gry są świetnym narzędziem edukacyjnym i pozwalają „przemycać” także treści kształtujące postawy. Gra o partyzantach z bitwy pod Osuchami nie tylko przybliżyła graczom historię powojennej potyczki, ale zawierała elementy zachęcające do refleksji i budowała wśród uczestników postawę pamięci i szacunku. W relacji z premierowej rozgrywki wyraźnie widać graczy zapalających znicze na grobach poległych partyzantów, co stanowiło jedno z najważniejszych zadań w grze.

Gry patriotyczne przekazują wiedzą o historii i pomagają kształtować postawy patriotyczne. Odpowiedni temat i właściwie poprowdzona narracja będą drogowskazami dla młodych ludzi w procesie budowania ich tożsamości.
Sprawdź nasze gry historyczne i znajdź wśród nich inspirację!

Kwoty i terminy

Każdy wnioskodawca może złożyć jeden wniosek w każdym priorytecie. Wniosek należy złożyć do 26 marca 2023 r. w systemie Witkac.

W ramach Priorytetu I przewiduje się dofinansowania od 15 000 do 500 000 zł. Wkład własny w Priorytecie I nie jest wymagany. Łączna pula środków wynosi 10 mln zł.

Zadania objęte finansowaniem należy zrealizować do 15 listopada 2023 roku.

Uprawnione podmioty

O dotację mogą starać się następujące podmioty:

  • samorządowe instytucje kultury;
  • kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne;
  • organizacje pozarządowe;
  • podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

    Chcesz dowiedzieć się więcej na temat programu Fundusz Patriotyczny 2023? Masz już pomysł na grę i chcesz zrealizować ją razem z Good Games? Skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a wtedy my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]