Home » „Wszystko gra”, czyli planszówki w Ostrzeszowie

Dzisiejszy świat przenosi nas niemal w każdej sferze naszego życia do rzeczywistości wirtualnej. Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem smartfona i komputera pielęgnując nasze “relacje” i kolekcjonując “znajomych”, grając, lub bezsensownie scrollując facebooka w poszukiwaniu sensu życia… 

Jednocześnie coraz mniej w nim spotkania z drugim człowiekiem i prawdy wyrażonej w autentycznych emocjach.  

Wszystko gra?

Wszystko to jest oczywiste. Pytanie czy coś robimy, by w całym tym pędzącym w szaleńczym tempie technologicznym rozwoju, (który przecież sam w sobie nie jest zły), nie zatracić tego co pozwala prawdziwie wzrastać każdemu z nas jak i całym społecznościom – czyli autentycznych relacji i kontaktu z drugim człowiekiem. 

Kiedyś ludzie spotykali się co chwila i rozmawiali ze sobą. Dziś na ogół media społecznościowe dają nam złudne uczucie takich spotkań. Żeby wiedzieć co dzieje się w lokalnej społeczności, już nie trzeba wychodzić na miasto po gazety, albo na pogaduchy. Wystarczy odpalić fejsa i zaraz mamy najnowszą relację z najbliższej okolicy… często stream na żywo. Nawet zakupy, zamiast w okolicznym warzywniaku można zrobić bez interakcji z kimkolwiek, nie ruszając się sprzed komputera.  Tak zmienia się rzeczywistość wokół nas.

Planszówki stają się na nowo platformą spotkania

Co to dla nas oznacza? Żeby załamać ręce i narzekać? A może wyciągnąć jakieś wnioski z obserwacji i działać pozytywnie?   

Skoro wygasło wiele dawnych platform spotkań międzyludzkich, czas zadbać o nowe, odpowiadające potrzebom zmieniającego się świata. 

Prawdziwym fenomenem dziś staje się rosnąca popularność gier planszowych, które przeżywają swój renesans. My również spróbowaliśmy zorganizować spotkanie z planszówkami! Nazwaliśmy  je “Wszystko Gra”. Dwa lata temu, gdy robiliśmy je pierwszy raz nie spodziewaliśmy się, że będzie się odbywać cyklicznie do dziś skupiając co spotkanie, dziesiątki, a nawet i setki graczy. 

Ale jak to w zasadzie się odbywa? 

Spotkania zazwyczaj odbywają się w piątki lub soboty od godziny 18.00. Przychodzicie ze znajomymi lub sami, wypożyczacie od organizatora wybraną grę, która Was zainteresuje, podchodzicie do wybranego stolika z wolontariuszem, który w kilka minut tłumaczy Wam zasady gry (nie trzeba czytać przez godzinę instrukcji!) i … gracie! 🙂 Gdy nacieszycie się już jedną grą, możecie podejść po nową lub wymienić się z sąsiadami grającymi obok.;) 

Na prawie każdym spotkaniu “Wszystko Gra” rozgrywamy najczęściej kilka mini turniejów w wybrane gry i jak to bywa z turniejami – zawsze są nagrody. 🙂 Zazwyczaj przy grze towarzyszy nam kawa, herbata i coś słodkiego lub słonego na ząb.

5 pytań do…

Kto przychodzi? Przychodzą dzieci z rodzicami, przychodzi młodzież, studenci i dorośli. Średnia wieku uczestników to około 20 lat. 

W co gramy? Udało nam się nawiązać kontakty z czołowymi polskimi wydawnictwami gier planszowych np. „Rebel”, „G3” „Lucrum Games”, „Granna”, „Games Factory”, “Foxgames”

Od nich wypożyczamy gry, dużo także udało nam się zakupić do naszej biblioteki. Uczymy się ich, gramy, poznając ciągle nowe gry, by móc w miarę możliwości wszystkie umieć wytłumaczyć. 

Kto to ogarnia? Na naszym dziesiątym spotkaniu oficjalnie zostali mianowani wolontariusze – Asia, Kasia, Ola, Krzychu, Józek, Karol, Filip i Tomek. Ogarniają nowe gry, to kto obecnie ma coś wypożyczonego (by wracały na spotkania), turnieje, no i oczywiście w razie potrzeby szybko tłumaczą gry podczas spotkań (walka z instrukcją na prawdę potrafi skutecznie zniechęcać wielu graczy do planszówek). Wspólnie planujemy też kolejne przedsięwzięcia, jak na przykład festiwal gier planszowych. Oczywiście będzie się nazywał tak samo jak nasze spotkania, czyli “Wszystko Gra”. 

Co najbardziej cieszy? Cieszy to, że atmosfera podczas naszych spotkań jest naprawdę świetna. Ludzie, którzy się wcześniej nie znali poznają się, podczas wspólnej gry. 🙂 Jest rywalizacja, jest kupę śmiechu, jest coś słodkiego i czasem wjeżdża nawet pizza. Nie ukrywam, że sam poznałem wiele wspaniałych ludzi dzięki spotkaniom na grach i cenię sobie te znajomości.

Zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych na nasze spotkania – terminy można śledzić na stronie i facebooka Ostrzeszowskiego Centrum Kultury – świetna zabawa gwarantowana! 🙂 

 

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]