Minęła majówka, za pasem Dzień Dziecka! A jak Dzień Dziecka, to i premiera wielkoformatowej gry planszowej o powstaniu styczniowym w Zagłębiu Dąbrowskim. Wcześniej jednak uczniów lokalnych szkół czekały przeróżne warsztaty i spotkania. Zapraszamy do relacji z warsztatów projektowania gier planszowych!
Międzypokoleniowy dialog w Bobrownikach
Zanim młodzi adepci projektowania gier planszowych rzucili po raz pierwszy kośćmi, musieli zdobyć wiedzę dotyczącą historii swojego regionu. Pomógł w tym cykl międzypokoleniowych warsztatów, podczas których młodzież aktywnie współpracowała z lokalnymi seniorami. W czasie zajęć młodzi ludzie pod kierunkiem nieco bardziej doświadczonych młodych ludzi wybrali postaci, które mają pojawić się w wielkoformatowej grze. Nie będziemy zdradzać zbyt wielu szczegółów, ale warto wspomnieć, że wśród nich pojawi się nawet słynny kapral Wojtek z Armii Andersa!
Wsparcie ekspertów
Na tym jednak nie zakończyła się edukacyjna część przygody z grami planszowymi. O szczegółach walk powstańczych w Zagłebiu Dąbrowskim opowiedział uczestnikom prof. Dariusz Nawrot z Uniwersytetu Śląskiego. Zaopatrzeni w ekspercką wiedzę oraz doświadczenia pokoleń uczniowie gotowi byli przystąpić do projektowania gier.
Intensywne dni, intensywnych gier
To były dwa naprawdę intensywne dni w Bobrownikach. I tu jako pierwsza pojawiła się teoria, tym razem dotycząca grywalizacji. Kiedy młodzież dowiedziała się już czym są gry planszowe, jaka jest ich historia oraz z czego się składają przyszedł czas na praktykę. Pozostałą część dnia grupa spędziła poznając mechaniki przeróżnych gier. Czyli, mówiąc w skrócie, do końca dnia grupa uczyła się poprzez zabawę.
Szczęśliwe zakończenie?
Drugi i ostatni dzień szkolenia był jednocześnie najspokojniejszy. Tak przynajmniej wyglądało to z zewnątrz. Cisza nie świadczyła jednak o spokoju, lecz o skupieniu. Młodzi ludzie wiedzieli, że czasu na zaprojektowanie własnych gier mają bardzo mało, więc część z nich pracę rozpoczęła… wieczorem dzień wcześniej!
Chyba nie zdziwi Was, że tak zaangażowani uczestnicy warsztatów ukończyli swoje gry? Ich projekty będą dalej rozwijane w szkołach w Bobrownikach, Dobieszowicach, Semonii, Sączowie oraz Rogoźniku. Będziemy przyglądać się efektom!
Zdjęcia dzięki uprzejmości Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Bobrownikach.