Home » „Wielka misja Jacentego” w Jarocinie – dwie odsłony gry mobilnej

„Wielka misja Jacentego” w Jarocinie – dwie odsłony gry mobilnej

by Alicja Krawczyńska
Opublikowano:
Wielka misja Jacentego

Od warsztatów projektowania z młodzieżą do premiery kanapowej gry mobilnej. Początek w sierpniu, zakończenie w grudniu. Spotkania z młodzieżą i testy w parku i okolicach jarocińskiego rynku. 

O projekcie warsztatów i gry mobilnej

Jeżeli bibliotekarze są zdeterminowani, a młodzież aktywna i chętna do udziału w warsztatach, to nawet ograniczenia  związane z COVID 19 nie przeszkodzą w realizacji planów. Dlatego z ogromną przyjemnością prowadziłam warsztaty tworzenia gier mobilnych dla Jarocińskiej młodzieży.

Legendoczytacze na szlaku” to program dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin. Pomysł i jego realizacja jest dziełem pracowników Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin. W 2020 roku odbyła się czwarta edycja projektu ukierunkowanego na zapoznanie dzieci i młodzieży z historią, legendami i gwarą regionu. Jednym z najważniejszych elementów projektu były właśnie warsztaty dla młodzieży. Efektem końcowym zaś jest gra mobilna sprawdzająca znajomość jarocińskich legend i wielkopolskiej gwary.

Warsztaty letnie

Kilkanaście osób w wieku od 8 do 14 lat. Taka grupa wzięła udział w sierpniowych warsztatach projektowania gier na platformie ActionTrack. Biorąc pod uwagę sytuację pandemiczną zdecydowano, że zajęcia odbywały się w trybie zdalnym.  Rozpoczęły się od zapoznania się teoretycznymi podstawami budowania fabuły gier, tworzenia bohatera, konstruowania różnego typu zadań. W kolejnych dniach uczestnicy poznali zasady działania platformy ActionTrack. Następnie rozpoczęli tworzenie własnej gry. Ze względu na duży przedział wiekowy grupy, starałam się każdemu dać odpowiednie dla wieku zadania.  Finalnie udało się stworzyć grywalną wersję testową, którą uczestnicy przetestowali kilka dni później w jarocińskim parku.

Ostatnie spotkanie tej edycji warsztatów odbyło się w tradycyjny sposób. Spotkaliśmy się w gościnnych murach jarocińskiej Kamienicy Kultury. Odpowiadałam na wiele pytań, rozwiewałam wątpliwości, no i wspólnie tworzyliśmy kolejne elementy gry.

Warsztaty jesienne

Na początku listopada odbyła się jesienna edycja warsztatów. Tym razem wzięła w nich udział młodzież licealna. Ta edycja w całości odbyła się już on-line, dlatego, że wymagania związane z pandemią były coraz bardziej zaostrzone. Nie przeszkodziło to jednak w twórczym wykorzystaniu czasu. Młodzież tworzyła kolejne elementy trasy gry a następnie opracowywała zadania.

Bardzo ciekawym elementem tworzonej gry jest jej szata graficzna. Wykorzystano do niej elementy z rysunków dziecięcych powstałych podczas poprzednich edycji projektu „Legendoczytacze na szlaku”.

Testowanie w terenie

Wielka misja Jacentego premiera gry mobilnejJuż w trakcie sierpniowych warsztatów z młodzieżą została wytyczona i wstępnie przetestowana trasa gry. Na jej ostateczne testowanie do Jarocina wybrałam się pod koniec listopada.

Co prawda wersja kanapowa nie wymaga sprawdzenia w trasie, ale przecież gra ma dwie odsłony. Ta terenowa wersja będzie czekać na wiosnę 2021, gdy skończy się nie tylko pandemia, ale także szeroko zakrojone remonty jarocińskiej starówki i okolicznych ulic.

W czasie spaceru i testów udało się sprawdzić wszystkie punkty trasy, mimo że drogę zamykały często płoty lub wykopy. Drogowcy zmieniają w rondo jedno z większych jarocińskich skrzyżowań. Duże prace ziemne toczą się również na jarocińskim rynku i w sąsiadujących ulicach. Tylko słynny glan stoi na swoim miejscu jak zwykle i z gracją pozuje do zdjęć. Pogoda dopisała, a przypałacowy park zachwycił jesienną urodą.

Premiera kanapowa

Uroczysta premiera gry mobilnej „Wielka misja Jacentego” odbyła się 5 grudnia 2020. Gracze musieli rozwiązać kilkanaście zadań dotyczących lokalnych legend oraz miejsc historycznych. Niektóre z nich była zapisane w gwarze wielkopolskiej. W premierze wzięło udział ponad 20 zespołów. Można było grać pojedynczo lub drużynowo. Nagrody otrzymało 11 uczestników, którzy zdobyli najwięcej punktów.

Gra w wersji kanapowej jest cały czas dostępna dla wszystkich chętnych. Wystarczy zeskanować kod QR dostępny na stronie internetowej jarocińskiej biblioteki i na jej facebookowym profilu. Za kilka miesięcy będzie można także sprawdzić się w wersji terenowej.

Czy misja zaangażowania młodzieży w tworzenie gier na podstawie regionalnej kultury się udała? Zdecydowanie tak! Powstała ciekawa gra, która ukazuje Jarocin z nieco innej perspektywy niż ta, zogniskowana wokół rockowego festiwalu.

Gra kanapową polecam wszystkim, ale szczególnie zachęcam, aby poczekać kilka miesięcy i wybrać się na terenową wersję rozgrywki. Punkt startowy umieszczony jest przed jarocińskim pałacem, a trasa prowadzi przez piękny pałacowy park w kierunku starówki. Wiosną będzie tam pięknie.

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]