Home » Stwórz swoją własną biblioteczną grę planszową! Warsztaty w Gołuchowie

Stwórz swoją własną biblioteczną grę planszową! Warsztaty w Gołuchowie

by Gabriela
Opublikowano:
Gra planszowa w Gołuchowie

Drogi Turysto! Przed tobą rozciąga się przepiękny park w Gołuchowie, założony w XIX wieku przez Jana Działyńskiego. Ozdobą parku jest zamek, przebudowywany na zlecenie żony Jana – Izabeli z Czartoryskich, na wzór królewskich zamków nad Loarą. Szczególną uwagę warto… Zaraz, zaraz, co tu robi policja? Co tu się stało?

To nie początek powieści kryminalnej, ani opowieści przewodnika po parku, tylko wstęp do gry planszowej, która powstała podczas warsztatów zorganizowanych w Bibliotece Publicznej Gminy Gołuchów.

Dzień 1

Zanim przystąpiliśmy do tworzenia gry, dokładnie zapoznaliśmy się z jej tematem, czyli z parkiem w Gołuchowie. Oprowadził nas po nim pracownik Ośrodka Kultury Leśnej, pokazując najciekawsze miejsca (np. mauzoleum Izabeli z Czartoryskich, barcie czy jama bobra). Opowiedział także wiele ciekawostek (np. o uratowanej przez ogrodnika lipie czy mieszkających w parku niedźwiedziach). W końcu nieco zmęczeni długim spacerem i wysoką temperaturą, dotarliśmy do nowoczesnego obiektu edukacyjnego znajdującego się w byłej oborze. Właśnie tutaj mieliśmy kontynuować prace nad grą. Były lekkie obawy, czy forsowna wędrówka nie pozbawiła dzieci energii i pomysłowości. Jednak słodka przekąska i łyk orzeźwiającej wody błyskawicznie przywróciły je do pełnej sprawności fizycznej i umysłowej. 

Z zapałem przystąpiliśmy więc do tworzenia gry. Bardzo szybko udało nam się ustalić najważniejsze wytyczne, takie jak zakres gry, liczbę i wiek graczy oraz bohaterów. Na koniec pierwszego dnia młodzi twórcy dostali zadanie domowe polegające na wymyśleniu przygód, jakie będą czekały na wędrującego po parku turystę.

Dzień 2

Drugi warsztatowy dzień w całości poświęciliśmy oczywiście na dalsze prace przy planszówce. Dlatego zaczęliśmy go od stworzenia ścieżki, którą przemierzać mieli gracze. Następnie „przyozdobiliśmy” ją wymyślonymi przez dzieci zadaniami i pułapkami, które zdecydowanie uatrakcyjniły grę. Żeby była jeszcze ciekawsza i przede wszystkim kolorowa, dzieci wykonały rysunki przedstawiające występujące w parku rośliny i zwierzęta, parkowe budowle, a także zrabowane z zamku skarby. Na koniec zapisaliśmy kilka obowiązujących w grze zasad i mogliśmy przystąpić do najprzyjemniejszej części warsztatów, czyli do testowania gry. Trzy zespoły szybko wciągnęły się w rozgrywkę! Zatem z prawdziwą przyjemnością można było popatrzeć, jak przekrzykują się, poszukując na planszy kolejnych skarbów. Po testach nanieśliśmy jeszcze kilka poprawek i mogliśmy ogłosić zakończenie naszych prac nad grą planszową „Przygoda w gołuchowskim parku”. 

Teraz stworzoną przez nas planszówką zajmą się profesjonalni graficy, a na dzieci czekają kolejne atrakcje gołuchowskich wakacji. Dwa intensywne dni, grupa pomysłowych, chętnych do pracy dzieci, jeden pracownik Ośrodka Kultury Leśnej i jeden trener z Good Books. To wystarczyło, żeby stworzyć biblioteczną grę planszową, zachęcającą do odwiedzenia pięknego i pełnego ciekawych miejsc parku w Gołuchowie.

Jeśli chcesz stworzyć swoją biblioteczną grę planszową zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na info@goodgames.pl lub wypełnij poniższy formularz, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]