Home » Rytwiańskie legendy w mobilnej grze terenowej

W piątek 5 czerwca odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące nowego przedsięwzięcia kulturalnego realizowanego przez Bibliotekarki z Rytwian. Tym razem, wspólnie z projektantami z Good Games pracujemy nad mobilną grą terenową, której podstawę stanowią Rytwiańskie podania i legendy.

Spotkanie odbyło się online, a więc z zachowaniem wszelkich reguł bezpieczeństwa. Omawialiśmy na nim materiały źródłowe do gry. Zaczęliśmy od topografii miejscowości i zamku i jego właścicieli. Później było o Gorzelni, Cukrowni. Łącznie wskazaliśmy aż 17 ciekawych miejsc i wątków, które stanowią walory naszej okolicy. Rozmawialiśmy też o tym, że w grach ważna jest wyobraźnia i dobra zabawa, ale nie zapomnieliśmy o aspekcie edukacji.

Mobilna gra terenowa będzie miała dwie wersje: dla dzieci i dla starszych. Będzie w nią można zagrać tak jak się gra w PokemonGo – chodząc z telefonem po naszej miejscowości. Ponieważ przepisy dotyczące poruszania w czasach epidemii zmieniają się gra będzie miała też wersję domową, czyli kanapową. Dzięki temu zagramy razem nawet wtedy gdy będzie lało lub będą inne przeszkody w poruszaniu się.

A co z historią mężczyzny ze świecą i Strzygą? W jaki sposób i jedno i drugie łączą legendy, przekonacie się w połowie wakacji. Planujemy bowiem, że gra będzie dostępna dla mieszkańców gminy na przełomie lipca i sierpnia.

Trzeba w tym miejscu podkreślić, że mobilna gra jest częścią większego projektu „Escape Room” realizowanego przez Gminną Bibliotekę w Rytwianach.  Jest o w całości sfinansowany z programu „Kultura w sieci” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.

Pomysł na nowy projekt powstał w kwietniu, gdy biblioteka była zamknięta dla czytelników. Pani Dyrektor Dorota Gwizdowska wraz zespołem intensywnie pracowały, aby znaleźć nowe, zdalne formy działań dla czytelników. Postawiliśmy na nasze lokalne legendy.  Udało się, a nie było to proste, bo dofinansowanie otrzymało tylko około 20% wniosków i teraz możemy cieszyć nowymi kulturalnymi inicjatywami.

Izabela Maciejko – bibliotekarz z Filii w Sichowie Dużym.

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]