Home » Rok Ignacego Łukasiewicza – pozyskaj dotację na grę!

Rok Ignacego Łukasiewicza – pozyskaj dotację na grę!

by Gabriela
Opublikowano:
Rozgrzewamy polskie serca

Wśród patronów roku 2022 Sejm umieścił także Ignacego Łukasiewicza – w 140 rocznicę jego urodzin i 200 śmierci. I to właśnie jemu poświęcona jest tegoroczna edycja programu „Rozgrzewamy polskie serca” organizowanego przez Fundację PGNiG, której patronem jest właśnie Ignacy Łukasiewicz.

Ignacy Łukasiewicz – poznajmy go bliżej

Ignacy Łukasiewicz

Źródło: wikipedia.org

Program „Rozgrzewamy polskie serca” stawia sobie za cel wspieranie działalności oświatowej i kulturalnej. W tym roku projekty mają za zadanie upamiętniać sylwetkę Ignacego Łukasiewicza. 

Podejmowane inicjatywy powinny mieścić się w którejś z wybranych kategorii:

 • kultura jako dziedzictwo narodowe, w tym spektakle i wydarzenia teatralne muzyczne i filmowe,
 • pozostała działalność kulturalna w kraju i za granicą,
 • opieka nad pomnikami i miejscami pamięci oraz ochrona zabytków, w tym w szczególności przemysłu gazowniczego i muzeów,
 • pomoc Polonii i Polakom za granicą,
 • działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych,
 • kultura fizyczna i sport, z uwzględnieniem rywalizacji sportowej, jako narzędzia wychowawczego dzieci i młodzieży,
 • nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja i oświata ze szczególnym uwzględnieniem projektów historycznopatriotycznych oraz dotyczących kształtowania postaw obywatelskich.

Mobilne gry terenowe (np. na terenie muzeum gazownictwa?) będą tutaj doskonałym narzędziem popularyzującym wiedzę i kształtującym postawy patriotyczne. Ponadto dochodzi tu aspekt rywalizacji, a także przebywania na świeżym powietrzu. 

Kwota dofinansowania

Granty są rozdawane w dwóch kategoriach:

 • mały grant: od 5 tys. do 50 tys. zł
 • duży grant: powyżej 50 tys., maksymalnie 100 tys. zł

Łączna pula dofinansowania to aż milion złotych! Nie jest wymagany także żaden wkład własny. Oczywiście całość grantu trzeba przeznaczyć na inicjatywę opisaną we wniosku.

Terminy

Wnioski należy składać w nieprzekraczalnym terminie do 31 marca 2022 r. do godziny 23:59:59 (aczkolwiek nie radzimy czekać do ostatniej chwili).  Projekty będą realizowane między 1 czerwca a 31 grudnia 2022 roku.

Kryteria oceny wniosków

Zgodnie z informacją na stronie organizatora, jury będzie szczególnie zwracać uwagę na następujące aspekty:

 • potrzeba realizacji projektu dla określonej społeczności;
 • jakość koncepcji (formy realizacji, harmonogram, kosztorys, zarządzanie projektem);
 • zaangażowanie lokalnej społeczności;
 • atrakcyjność oraz innowacyjność działań w odniesieniu do grup odbiorców;
 • uzasadnienie jak projekt nawiązuje do obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza.

Warto więc odwołać się do diagnozy, jeśli instytucja taką dysponuje – i wskazać konkretne potrzeby lokalnej społeczności. Ważnymi aspektami są też atrakcyjność i innowacyjność. Terenowe gry mobilne nie tylko spełniają to kryterium, ale i kolejne – gry (a warsztaty jeszcze bardziej) angażują społeczności.

Planując projekt, nie należy zapomnieć o głównym temacie – czyli o postaci Ignacego Łukasiewicza i jego działalności. Działalności naukowej, patriotycznej i społecznej. To nie tylko wynalazca lampy naftowej, ale także działacz niepodległościowy, twórca spółek naftowych i filantrop.

Podoba Ci się taka tematyka gry? Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach pozyskania środków z programu „Rozgrzewamy polskie serca”? Skontaktuj się z nami: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!

  Zobacz także

  [mc4wp_form id=”1853″]