Home » Patriotyzm jutra 2021 – nabór ogłoszony!

Patriotyzm jutra to jeden z takich programów dotacyjnych, który łączy w sobie przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Dlaczego?

Wyjaśnia to cel strategiczny programu opisany w Regulaminie:

Patriotyzm jutra to ogólnopolski program grantowy, który służy odkrywaniu, dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski„.

W dalszej części preambuły do regulaminu czytamy, że zainteresowanie dziejami historycznymi to element edukacji kulturowej. Skoro edukacja, to zwrot ku przyszłości. Wiedza o przodkach, ich doświadczeniach, wyborach życiowych, sposobie widzenia świata jest istotnym elementem polskiej tożsamości oraz źródłem inspiracji do działania.  Ponownie więc to zwrot ku przyszłości.

Należy tu podkreślić, że dzieje historyczne Polski twórcy programu rozumieją jako:

  • wydarzenia polityczne,
  • zjawiska społeczne,
  • zjawiska kulturalne,
  • przemiany życia gospodarczego i codziennego.

Ponadto, dalej podkreślają oni, że „znajomość wydarzeń historycznych, polskich tradycji, a także tradycji różnych grup narodowościowych i etnicznych zamieszkujących historyczne ziemie Polski i Rzeczypospolitej.  Pozwala na zdobywanie większej świadomości samego siebie oraz chroni przed uproszczonym pojmowaniem świata i uleganiem ideologiom”. 

Jakie działania zatem można zaproponować społeczności lokalnej, aby uzyskać dofinansowanie z programu? Kto może aplikować? Ile wynosi maksymalna wielkość grantu? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w regulaminie oraz w  informacjach dodatkowych na stronie Muzeum Historii Polski.

Jeżeli zaś szukacie praktycznych przykładów, inspiracji do działania, szczególnie dla młodzieży i z młodzieżą – zapraszamy na nasz webinar:  „Patriotyzm Jutra dla instytucji kultury„.

Spotykamy się już w czwartek, 11 lutego o godzinie 10:00.

Kliknij w link, aby się zapisać. 

 

 

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]