Biuro „Niepodległa” ogłosiło nabór do kolejnego w tym roku programu dotacyjnego – pogram „Niepodległa”. W odróżnieniu od przeszłych edycji tym razem zakres tematyczny realizowanych zadań jest znacznie szerzy: obejmuje bowiem okres od konfederacji barskiej aż do obrad Okrągłego Stołu. Ten okres to „220 lat nieustającej walki wolność”, jak czytamy w regulaminie. To także kwestie związane z odbudową państwa polskiego. Te wszystkie treści powinny inspirować wnioskodawców w ich działaniach.
Cele i wartości
Program Niepodległa 2023 ma na celu wspieranie działań o charakterze kulturowym, artystycznym, edukacyjnym, które będą upamiętniały wydarzenia i ludzi związanych z walką o wolność w latach 1768-1989. Jednocześnie realizowane zadania powinny krzewić wśród odbiorców postawy patriotyczne, dumę z historii kraju, a także wzmacniać w Polakach przywiązanie do wolności i niepodległości.
Wnioskodawcy
Wnioski w programie mogę składać samorządowe instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe. Dodatkowe punkty można jednak otrzymać za nawiązywanie współpracy z innymi podmiotami. Regulamin wymienia m.in. archiwa państwowe, szkoły, przedszkola i uczelnie wyższe oraz oddziały Instytutu Pamięci Narodowej.
Rodzaje zadań
Regulamin wprost określa, jakie rodzaje zadań mogą być realizowane w ramach programu Niepodległa 2023. Wśród nich znajdują się:
- wystawy wraz z katalogami;
- rekonstrukcje historyczne;
- festiwale, koncerty, spektakle (teatralne, muzyczne i inne);
- projekty edukacyjno-animacyjne oparte na interakcji i współdziałaniu – gry terenowe, wykłady, konferencje, lekcje tematyczne, spacery tematyczne, spotkania, konkursy, warsztaty (z wyłączeniem warsztatów z tworzenia aplikacji mobilnych i tworzenia stron internetowych oraz filmowych, warsztatów strzeleckich);
- wytyczenie i oznakowanie szlaków tematycznych i historycznych;
- kwerendy archiwalne i naukowe opracowanie zbiorów – zakończone upowszechnieniem wyników;
- murale
- zadania polegające na projekcji obrazu lub animacji na obiekcie takim jak np.: budynek, czy elementy scenografii (mapping).
Co ważne, wykluczone jako główna część zadania są działania prowadzone online. Mogą jednak stanowić uzupełnienie realizowanego przedsięwzięcia. Wykluczone jest także tworzenia aplikacji i stron internetowych oraz digitalizacja zasobów, wydawanie publikacji i budowanie pomników.
Ważne terminy
Zadania powinny być realizowane od 25 kwietnia, a ich zakończenie nie może przekroczyć 20 listopada. Wnioski należy złożyć do 24 lutego do 15:59 w systemie witkac.pl. Nie przewidziano możliwości odwołania się od wyników naboru.
Kwoty
Biuro „Niepodległa” przewiduje dotacje w wysokości od 10 tys. zł do 100 tys. zł przy wkładzie własnym wynoszącym minimum 15%. Cały budżet programu to 6 mln złotych.
Kryteria oceny
Pisząc wniosek, warto zwrócić uwagę na spójność planowanego zadania z wynikami diagnozy lokalnej. Zadania powinno być oczywiście zgodne z celami programu, a dodatkowo przynieść mierzalne rezultaty. Punkty otrzymują także projekty, uwzględniające zaangażowanie wolontariuszy i lokalnej społeczności, a także współpracę z innymi podmiotami. Nie należy zapomnieć także o zagwarantowaniu dostępności grupom wykluczonym z udziału w kulturze, np. seniorom, mieszkańcom ośrodków wiejskich oddalonych od centrów kulturalny, osobom z niepełnosprawnościami.
Chcesz napisać wniosek, ale nie masz pomysłu? Pomożemy!
Niejednokrotnie przekonaliśmy się, że historia jest prawdziwą kopalnią inspiracji i fabuł. Wydarzenia i postacie związane z konfederacją barską, okresem zaborów, wojnami XX wieku czy walką o niepodległość w epoce PRL – to wszystko stanowi idealny punkt wyjścia do zaangażowania lokalnej społeczności. Tradycyjnie polecamy do tego gry angażujące uczestników – gry wielkoformatowe do wielokrotnego wykorzystania czy klasyczne gry terenowe sprawią, że gracze na długo zapamiętają poznane fakty i nazwiska.