Home » Mobilne gry rodzinne we Wrocławiu

Mobilne gry miejskie we Wrocławiu mogą być świetną alternatywą na wspólne spędzenie popołudnia na świeżym powietrzu.  Szczególnie, że w tym roku zima zdecydowanie nie przypomina zimy. Rodzinne rozwiązywanie zagadek z Detektywem Pozytywką, czy szukanie leśnego śmieciarza w Zielonym Kapturku jest dobrym pretekstem na poznanie siebie nawzajem. Dzieci się uczą i dobrze bawią, rodzice spędzają czas ze swoimi pociechami, a smartfony nie są takie złe, na jakie wyglądają! Same profity. 

Granie w czytanie we Wrocławiu

Czy gry mobilne mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć? Czy aplikacje, które stały się już immanentną częścią współczesnego, miejskiego krajobrazu, mogą okazać się czymś świeżym i do tego pożytecznym?

Jak najbardziej! Wystarczy zwrócić uwagę na gry stworzone przez Miejską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu! 

Wykorzystanie zabawy do celów edukacyjnych, nie jest niczym nowym. Jednak wraz z technologiami XXI wieku i teorią gamifikacji, ten sposób uczenia dostał prawdziwego wiatru w żagle. Podstawą gamifikacji jest założenie, że granie jest dobrowolne i sprawia przyjemność (czego nie zawsze można powiedzieć o uczeniu się). Dodajmy do tego fakt, że uczenie się w trakcie rozrywki dużo bardziej efektywne niż klasyczne wkuwanie z podręcznika, a już mamy podstawy do stworzenia idealnego narzędzia dla edukatorów. Podstępnego Konia Trojańskiego, który pod kadłubem dobrej zabawy, ma schowane wojska pełne informacji i wiedzy! Dla Miejskiej Biblioteki we Wrocławiu tym narzędziem został ActionTrack – fińskie narzędzie do projektowania mobilnych gier miejskich i terenowych. Dzięki niemu we Wrocławiu można zagrać w kilkanaście gier dla różnych grup wiekowych. większość z nich, jest oczywiście mocno związana z książkami. Oto kilka przykładów.

Zielony Kapturek 

Jedną z nich jest Zielony Kapturek, czyli oparta na znanej wszystkim baśni mobilna, ekologiczna gra rodzinna. Zielony kapturek

W jej trakcie zostajemy Strażnikami Lasu, a naszym zadaniem jest wytropienie i złapanie największego leśnego śmieciarza. Wykonując przeróżne zadania i rozwiązując zagadki, z każdą chwilą zbliżamy się do rozwiązania tej śmieciowej tajemnicy i dowiadujemy się wielu informacji na temat ekologii i zdrowego trybu życia. Gra jest przeznaczona dla najmłodszych, którzy powinni w nią jednak zagrać z dorosłym opiekunem. Może gdyby więcej osób zagrało we wrocławskiego Zielonego Kapturka, spacery po mieście byłby dużo przyjemniejsze?

 

Dokąd jedziesz Paddingtonie?

Jeden z najbardziej znanych pluszowych misiów ma problem.

Dodajmy, że to problem komunikacyjny. Dokąd jedziesz Nie pamięta, gdzie miał jechać, i z którego peronu odjeżdża jego pociąg. Pomóż mu rozwikłać tę logistyczną zagadkę i dowiedz się przy okazji wielu ciekawych informacji na temat transportu. Gra jest odpowiednia dla dzieci od 5 roku życia, oczywiście we współpracy z dorosłym opiekunem.

 

 

Detektyw Pozytywka i tajemnica zniszczonych książek

Detektyw Pozytywka znowu na tropie!  Detektyw pozytywkaTym razem zagadka, którą rozwiązuje, może zmrozić krew w żyłach każdego bibliofila. Oto bowiem po bibliotekach grasuje straszny złoczyńca, którego głównym celem jest niszczenie książek. Naszym zadaniem będzie oczywiście schwytać łotra, zanim dobierze się do kolejnych księgozbiorów! To od naszego sprytu, inteligencji i detektywistycznego zmysłu zależeć będzie, czy Pozytywka wyjdzie z tej sprawy zwycięsko.

Detektyw Pozytywka to gra dla trochę starszych dzieci oparta o serię książek o tym samym tytule autorstwa Grzegorza Kasdepki. Fraza “od gry do książki” wybrzmiewa tu w idealny sposób.

 

Chcielibyście zagrać? Zapytajcie o gry mobilne (i dla dzieci i dla dorosłych) w najbliższej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, albo sprawdzajcie profil Facebooka Biblioteki. Znajdziecie tam zawsze świeże wieści.

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]