Home » Międzyszkolny turniej online w powiecie sandomierskim

Międzyszkolny turniej online w powiecie sandomierskim

by Alicja Krawczyńska
Opublikowano:
turniej online

Pierwszy międzyszkolny turniej online w powiecie sandomierskim to niewątpliwie znak czasów. Rzeczywistość jest taka, że tylko działania hybrydowe w projektach dają organizatorom dużą swobodę działania. Na tradycyjne pikniki, rekonstrukcje, koncerty czy spotkania będziemy musieli poczekać do przyszłego roku. 

W poszukiwaniu nowych form zaangażowania dzieci i młodzieży

Jak opowiedzieć dzieciom i młodzieży o historii walk polsko-bolszewickich tak, aby ich nie zanudzić? A przy tym pozwalając odbiorcom się integrować i dobrze bawić w swoim towarzystwie? Dodatkowo, jak umożliwić to dużej liczbie osób równocześnie?

Już przygotowując wniosek o dofinansowanie z Biura Programu Niepodległa, wiedzieliśmy, że trzeba postawić na działania online oraz w plenerze. Jednym z wyzwań, przed którymi stanęliśmy, była taka organizacja edukacyjnej zabawy, by mogła w niej brać udział większa liczba osób. Oczywiście, można organizować różne konkursy online, ale nie zawsze gwarantują one samodzielność wykonywania zadań, duże zaangażowanie, emocje – tak pomocne w przyswajaniu wiedzy…

W końcu pojawił się pomysł! Gra w plenerze, a online… też gra, ale trochę inna. Bo skoro mobilną grę terenową zrobioną w aplikacji ActionTrack można przerobić na grę domową, to może z domowej zrobić turniej online rozgrywany równocześnie przez drużyny znajdujące się w różnych miejscach?

„Nasza Wiktoria 1920” w roku 2020

Tak powstał projekt „Nasza Wiktoria 1920”. A w ramach niego, poza mobilną grą terenową „Anno 1920” i wieloma innymi działaniami realizowanymi od sierpnia do października 2020, pierwszy na naszym terenie międzyszkolny turniej online.

Gminny Ośrodek Kultury w Samborcu, szkoła i parafia w Samborcu (przy znacznym udziale tamtejszego harcerstwa) skupili się nad wersją terenową. Natomiast organizacją powiatowego turnieju online zajęli się Gminny Ośrodek Kultury i Powiat Sandomierski.

Wiadomo, że najpierw trzeba było przedyskutować wiele spraw.

Dla kogo konkretnie tworzymy ten turniej? Jak go wypromować? Jak ma wyglądać, jaki podać zakres tematyczny? Dążyliśmy do tego, żeby nie był postrzegany jako konkurs wiedzy. To miała być forma edukacyjnej zabawy, ale równocześnie współzawodnictwa na odległość. Należało określić reguły, mierzalne rezultaty, zapewnić motywujące nagrody.

Powiatowy Szkolny Turniej Online #wiktoria1920 odbył się w dwóch kategoriach: dla klas IV-VI i klas VII-VIII. Motywem przewodnim była Bitwa Warszawska. Uczestnicy zaznajomili się z treściami podręcznikowymi i obejrzeli m.in. edukacyjne nagrania przygotowane, również w ramach projektu, przez zaprzyjaźnionego historyka i rekonstruktora z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii. Właściwe rozgrywki poprzedził krótki test służący zapoznaniu się z aplikacją ActionTrack.

Jak wyglądał sam turniej?

Turniej odbył się 22 września 2020 na terenie całego powiatu sandmierskiego. Wystartowaliśmy dokładnie o godzinie 10:00. Uczniowie zespołowo, w  swoich szkołach, przy wsparciu technicznym nauczycieli, w tym samym czasie, rozwiązywali zadania. Nie widzieliśmy ich, ale nawet na odległość wyczuwało się emocje:).  Zaangażowanie widać też na przesyłanych podczas turnieju zdjęciach – foto odpowiedziach. Były zagadki, wyszukiwanie informacji w tekście źródłowym i na mapie, pytania odnoszące się do fragmentów filmów, rebusy, szyfry do odkodowania, ale też kreatywne zadania takie jak zrobienie kotylionu, zaprojektowanie plakatu, odznaki, ułożenie wiersza albo nagłówka do gazety.

turniej online

W Turnieju wzięło udział 20 drużyn, maksymalnie 10-osobowych, z 14 szkół podstawowych z terenu powiatu sandomierskiego: Skotnickie Orły, Młodzi Historycy, Historycy z klasy VI, Wilczanie1, Droga do zwycięstwa jeden, Orły Daromin, Husaria, Skotnickie Zuchy, Historycy z Zawierzbia, Młode Niedźwiedzie, Mózgi Historii, Wojownicy, Omnibusy1, Droga do zwycięstwa dwa, Wilczanie2, Historycy, SPKoprzywnica, Błękitna Armia, Queens, SuperZet i Bojowa Gromada. Wszyscy walczyli z zapałem, a przy okazji na pewno wiele się nauczyli.

Oficjalne rozdanie nagród zwycięzcom, a właściwie wszystkim uczestnikom turnieju online, odbyło się podczas wydarzenia finałowego w Samborcu, po mobilnej grze terenowej „Anno 1920”.

Ale ten finał to już osobna historia…

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]