Home » „Jak skauci pracują” – mobilna gra o początkach harcerstwa

W ostatnich dniach lipca zespół Good Games zagościł w słonecznej Warszawie. Zostaliśmy zaproszeni, przez Muzeum Powstania Warszawskiego, do udziału w Zlocie Harcerskim organizowanym w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego – Dziś Jest Pojutrze.  Między 29 lipca a 1 sierpnia w stolicy przebywały drużyny i zastępy największych organizacji harcerskich działających na terenie kraju.

Dziś jest pojutrze

Wspólny zlot harcerski na przełomie lipca i sierpnia w Warszawie jest znakiem jedności i wierności ideałom skautingu. Dla tysiąca młodych ludzi była to niepowtarzalna okazja do okazania szacunku powstańcom warszawskim i harcerzom z Szarych Szeregów.  Organizatorem zlotu jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

Czterodniowy program wydarzenia został wypełniony niemalże co do minuty. Był czas na spotkania z powstańcami i władzami kraju oraz warty honorowe w dniu 1 sierpnia w 360 miejscach pamięci. Był też czas na integracyjne i gry miejskie o powstaniu czy śpiewy przy ognisku.

Nas spotkała przyjemność uczestniczenia w bloku „warsztaty artystyczne”. Młodym harcerzom zaproponowaliśmy warsztat z projektowania mobilnej gry miejskiej na platformie ActionTrack.

„Jak skauci pracują” w grze miejskiej

Zajęcia i warsztaty artystyczne odbywały się na Saskiej Kępie w Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 2 im. Dr Henryka Jordana.  Na początku w skrótowej formie wyjaśniliśmy, na czym polega tworzenie dobrych gier oraz czym gry mobilne miejskie typu PokemonGo różnią się od tradycyjnych harcerskich podchodów.  Pokazaliśmy też uczestnikom, że zwykły marsz można zamienić w wielką przygodę pełną ciekawostek i zagadek.  Przy okazji okazało się, że harcerze mają dużo doświadczeń w grach terenowych, które później znakomicie wykorzystali podczas tworzenia gry.

Harcerze zostali podzieleni na trzy zastępy: Dzwońców, Kruków i Czajek. Tak zorganizowani rozpoczęli pracę projektową. Zaczęliśmy od przedstawienia zarysu części fabularnej gry. Była to historia harcerstwa na ziemiach polskich w lipcu 1913 roku, czyli w momencie, gdy polska delegacja po raz pierwszy pojechała na zlot skautów w Birmingham. Następnie przydzieliliśmy zastępom odpowiednie zagadnienia do opracowania. Zadaniem harcerzy było przygotowanie tematycznych zadań związanych z okresem 1907-1913 a następnie przeniesienie ich do przestrzeni gry. Punktem wyjścia do uzyskania informacji o skautingu była książka „Jak skauci pracują” Andrzeja Małkowskiego z 1914 roku opowiadająca o światowym zjeździe skautów w Birmingham na którym w 1913 po raz pierwszy brała udział reprezentacja ziem polskich.

Mimo niesamowitego upału, wspólnymi siłami stworzyliśmy mobilną grę terenową, poprzez którą sprawdzamy wiedzę o sprawnościach i historii początków skautingu w Polsce. Po kilku godzinach projektowania i testowania uczestnicy byli bardzo zadowoleni z pracy i jej efektów, co potwierdzają fotografie. Jednocześnie zastępowi zgodnie potwierdzili, że taka forma pracy z zuchami i harcerzami pozwala przyciągnąć do skautingu osoby spoza tego środowiska a jednocześnie łatwiej robić zbiórki tematyczne.

Czuwaj!

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]