Grywalizacja od kilku ładnych lat mierzy się z coraz poważniejszymi zagadnieniami. Nawet najtrudniejszy temat można opowiedzieć przy pomocy mechanik stosowanych w grach. Jak to zrobić? Tego dowiecie się poniżej.
Pamięć i szacunek
Żydzi zamieszkiwali Łask przez około 400 lat. Bywały okresy, jak XVIII wiek, kiedy stanowili oni znaczną większość mieszkańców miasta. Koegzystencję chrześcijan i wyznawców judaizmu przerwała jednak II wojna światowa i Holokaust. Więc projektując grę poświęconą ich historii postanowiliśmy oddać im swoisty hołd, a obecnym mieszkańcom przypomnieć dzieje dawnych sąsiadów. Dzieje, które przecież są częścią także i ich historii.
Historia łączy pokolenia
Projektując tak szczególną grę w Łaskim Domu Kultury postanowiliśmy skorzystać z pomocy lokalnych mieszkańców. A konkretnie klasy III B z I Liceum Ogólnokształcącego w Łasku. Młodzi ludzie uczestniczący w projekcie stanowili nieocenione wsparcie w zakresie znajomości miasta i, jak się okazało, jego historii. Mieli także okazję wzbogacić swoją wiedzę i włączyć się w trwające od końca lat 40 próby przywrócenia pamięci o lokalnej społeczności żydowskiej.
Gra, która sprzyja refleksji
Efektem tej współpracy jest miejscami smutna, miejscami refleksyjna a czasem lekko humorystyczna gra opowiadająca o różnych aspektach funkcjonowania żydowskiej społeczności. Gracze mogą się wiele dowiedzieć na temat kuchni, religii czy życia codziennego przedwojennych Żydów. Grupy, która przez cztery stulecia współtworzyła Łask, a którą tak szybko i brutalnie zniszczono w 1942.
Jizkor
Dziś jesteśmy już po premierze tej niezwykłej gry i na własne oczy przekonaliśmy się, że taka forma upamiętnienia może działać i mieć zastosowanie wśród różnych pokoleń i osób z różnym osobistym doświadczeniem. Także i my wiele się nauczyliśmy opowiadając na nowo historię żydowskiej społeczności Łasku, a opuszczając miasteczko w głowie wciąż kołatał nam tytuł gry: Jizkor – znaczy pamiętaj.