Home » Gra w Hogwarcie

10 i 11 czerwca 2019 w imponującym gmachu Książnicy Pomorskiej odbyły się szkolenia z tworzenia, przygotowania i przeprowadzenia angażujących gier miejskich.

Zakamarki biblioteki

Zanim rozpoczęły się zajęcia, sam prowadzący miał okazję solidnie się rozgrzać się przed ich przeprowadzeniem, poprzez rozwiązywanie zagadek, zwiedzanie zakamarków i labiryntów w poszukiwaniu sali wykładowej w wielkim niczym Hogwart budynku biblioteki… Szczęśliwie jakoś się udało. 🙂

Gdy już wszyscy odnaleźli drogę do sali, rozpoczęły się zajęcia, a wraz z nimi dziesiątki pomysłów i inspiracji do tego, jak wykorzystać przestrzeń miejską by stworzyć angażującą grę, poprzez którą zrealizujemy postawione sobie cele.

Dlaczego gra?

Tylko jakie cele możemy zrealizować poprzez grę? Przecież to tylko zabawa!

Jak się okazuje: nic bardziej mylnego. W toku zajęć okazało się, że niemal każdy cel, jaki nam przyjdzie do głowy (oczywiście przy odrobinie wyobraźni), możemy zrealizować poprzez grę – i to bardzo skutecznie.

Nieustraszeni bibliotekarze ze Szczecina i okolic tworzyli podczas kilkugodzinnych zajęć zalążki bardzo ciekawych gier, dzięki którym m.in jedni przybliżą ich uczestnikom patrona swojej biblioteki, inni wypromują nową książkę, a jeszcze inni ukażą ciekawą i mało znaną historię okolicy.

Jak budować zaangażowanie?

Rodzi się pytanie – jak stworzyć grę, by rzeczywiście była ciekawa i realizowała postawione przez nas cele i była angażująca znacznie bardziej niż chińczyk? Wraz z uczestnikami wspólnie przechodziliśmy drogę do stworzenia gry miejskiej na wysokim poziomie od pomysłu, celu poprzez fabułę i mechanikę gry, aż do narzędzi, które posłużą nam do jej przeprowadzenia.

Poznawaliśmy tajniki, dzięki którym gra będzie rzeczywiście grą – to znaczy będzie w pełni angażować jej uczestników, przenosząc ich w inny, magiczny świat. Jednym z bardzo ważnych elementów było na przykład tworzenie pełnych napięcia fabuł z konkretnym bohaterem i celem do jakiego dąży, ale na jego drodze… czyhają trudności i kłopoty.

Organizacja gry

Nie zabrakło też omówienia zagadnień związanych z tworzeniem i prowadzeniem zespołu bez którego bardzo trudno byłoby zrobić dobrą grę miejską. Omówiliśmy także aspekty czysto organizacyjne, jak przyjmowanie zgłoszeń, odpowiednie obsadzenie punktów osobowych, przygotowanie biura gry oraz kwestie bezpieczeństwa.

Wspólnie z bardzo kreatywnymi ekipami stworzyliśmy świetnie zapowiadające się gry, w które mam nadzieję wkrótce zagrają setki uczestników.

Nie pozostaje nic innego jak życzyć powodzenia w realizacji stworzonych projektów! 🙂

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]