Czy to jest dobry moment do rozmawiania o Bardzo Młodej Kulturze?
Paweł Kamiński – dolnośląski koordynator programu w rozmowie z Maćkiem Przestalskim w Radio Wrocław z właściwym sobie profesjonalnym podejściem do tematu – odpowiada na to pytanie.
Paweł przede wszystkim precyzyjnie i w punkt nawiązuje do celów programu, podkreślając rolę relacji edukacji kulturowej. A na budowanie relacji jest zawsze pora i czas. Teraz ten czas można dobrze wykorzystać – również online. Tutaj pełny zapis rozmowy, w której wziął udział również Robert Chmielewski – Dyrektor Ośrodka Działań Artystycznych Firlej – regionalnego operatora programu.
Opracowując więc pomysł na projekt i na wniosek do programu Bardzo Młoda Kultura pamiętajmy przede wszystkim o jego celach, którymi są:
- wzmacnianie edukacji kulturowej poprzez eliminowanie barier pomiędzy sferą edukacji a kultury;
- rozwijanie sieci współpracy instytucji, organizacji i osób prywatnych, zajmujących się animacją i edukacją kulturową;
- budowanie podstaw dla zintegrowanych działań z zakresu animacji i edukacji kulturowej na poziomie lokalnym i ogólnopolskim;
- wzmacnianie zawodowych kompetencji osób zajmujących się animacją i edukacją kulturową w Polsce.
Operatorzy regionalni działają
16 wybranych instytucji, które odpowiadają za realizację programu na terenie swojego województwa w latach 2019-2021 to operatorzy regionalni. Jako instytucje podejmują różne działania, których celem jest współpraca praktyków kultury, nauczycieli, wychowawców, animatorów. Szczególnie ważną kwestią w tych działaniach jest zbliżenie sfery kultury i sfery edukacji, dlatego też operatorzy współfinansują projekty edukacyjne i animacyjne dla dzieci i młodzieży realizowane wspólnie przez pedagogów i osoby z sektora kultury.
Każde z regionalnych centrów prowadzi własną politykę informacyjną dotyczącą realizacji programu, opracowuje harmonogram pracy, czy w końcu buduje własne centra kompetencji.
Sprawdźcie więc, co słychać u Waszych operatorów. Oto lista w poszczególnych województwach:
- Dolnośląskie – Ośrodek Działań Artystycznych Firlej we Wrocławiu
- Kujawsko-pomorskie – Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
- Lubelskie – Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
- Lubuskie – Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze
- Łódzkie – Łódzki Dom Kultury
- Małopolskie – Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
- Mazowieckie – Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr” w Radomiu
- Opolskie – Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
- Podkarpackie – Centrum Kulturalne w Przemyślu
- Podlaskie – Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
- Pomorskie – Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku
- Śląskie – Instytut Myśli Polskiej im.Wojciecha Korfantego
- Świętokrzyskie – Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach
- Warmińsko-mazurskie – Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
- Wielkopolskie – Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu
- Zachodniopomorskie Czaplinecki Ośrodek Kultury
Maj miesiącem budowania partnerstw w edukacji kulturowej
Jednym z najważniejszych założeń realizacji projektów z programu Bardzo Młoda Kultura jest zbudowanie 3 osobowego zespołu, w skład których wchodzić będą: przedstawiciele sektora kultury, sektora edukacji oraz organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Jakie role tworzą dobry, skuteczny i zgrany zespół można przeczytać w tekście Projektowanie gier to gra zespołowa.
Następnie należy opisać projekt i wysłać wniosek (na Dolnym Śląsku do 30 czerwca 2020). W tym roku, analogicznie jak w ubiegłym, wsparcie otrzyma 8 inicjatyw, każda po 10 tys. złotych. Trzeba też podkreślić, że na uczestników programu czekają też warsztaty i szkolenia.
O realizacji programu w 2020 na Dolnym Śląsku będzie opowiadał Paweł Kamiński już 14 maja 2020, o godzinie 17:00 podczas webinaru BMK#1 . Szczegóły znajdziecie na facebooku na profilu Bardzo Młoda Kultura Dolny Śląsk.
Jeżeli zaś nie jesteście z Dolnego Śląska, sprawdźcie aktualności na stronach Waszych operatorów. Może w najbliższym czasie będzie spotkanie online? Albo okaże się, że jest świetna okazja do zbudowania nowych relacji?