20 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. To właśnie tego dnia w 1922 II RP rozpoczęła proces wprowadzania swojej administracji na przyznanym jej terytorium Śląska. Tegoroczne obchody w Górze św. Anny połączone były z premierą militarnej gry wielkoformatowej. Jak wyszło? Sprawdźcie poniżej.
Gra o tematyce militarnej
Gra nosi tytuł “Śląskie serce Świętej Góry” i opowiada o bitwie toczącej się w okolicach annogórskiego masywu. Powstała w wyniku warsztatów, które odbyły się w kwietniu w Prudniku. Tamtejsza klasa 6B z 3 Szkoły Podstawowej zmierzyła się z trudnym zagadnieniem stworzenia gry o tematyce militarnej.
Ważny jubileusz w Górze św. Anny
Warto podkreślić, że gra stanowi także element obchodów 60 rocznicy powstania Muzeum Czynu Powstańczego, oddziału Muzeum Historii Śląska Opolskiego. I to właśnie ten oddział był głównym inicjatorem powstania naszej gry, a jego pracownicy czuwali również nad poprawnością zawartych w niej treści.
Czas młodzieży..
Po krótkich przemówieniach oraz przywitaniu gości rozpoczęła się wreszcie długo oczekiwana premiera. Palma pierwszeństwa w rozgrywce przypadła oczywiście uczniom klasy 6B – czyli współtwórcom gry. Na tym jednak rozgrywki się nie zakończyły. Trwały jeszcze długo, a zdarty głos prowadzącego jest dowodem, że emocji nie brakowało.
..i trochę starszych
Pomimo, że premierowe rozgrywki przewidziane były dla młodzieży, wzbudziły one również zainteresowanie nieco starszych odwiedzających, którzy niestety musieli ustąpić pierwszeństwa. Jeżeli byliście wśród nich, to nic straconego. W grę będzie można zagrać w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny, więc na pewno uda się i Wam!