Home » Konopnicka i skradziony rękopis – mobilna gra miejska w Sieradzu

Konopnicka i skradziony rękopis – mobilna gra miejska w Sieradzu

by Łukasz Braun
Opublikowano:
premiera mobilnej gry terenowej w Grudziadzu

Historia gry „Konopnicka i skradziony rękopis” sięga końca 2021 roku. Wtedy sejm RP przedstawił patronów 2022 roku. Wśród nich znalazła się pisarka Maria Konopnicka. Postać Marii Konopnickiej stała się inspiracją dla Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Sieradzu. Pracownicy instytucji napisali projekt pod tytułem „Portret psychologiczny Marii K.”  do programu „Kultura – Interwencje” Narodowego Centrum Kultury. W ramach projektu odbył się panel dyskusyjny poświęcony Marii Konopnickiej oraz warsztaty, podczas których powstała gra w aplikacji ActionTrack.

Obejrzyj wideorelację z premiery mobilnej gry miejskiej „Konopnicka i skradziony rękopis”:

Mobilna gra miejska w Sieradzu – warsztaty z ActionTrack

Sala w komputerowa w Szkole Podstawowej nr 4 im. Marii Konopnickiej w Sieradzu, a w niej jeden trener, kilkanaście komputerów i kilkudziesięciu uczniów z klasy siódmej. Na początku drobna nieufność, bo co prawda nie ma normalnych lekcji, a zamiast nich „jakieś warsztaty”, ale nie do końca wiadomo, co na nich trzeba będzie robić i czy te stracone lekcje nie okazałby się jednak ciekawsze.

Wszelkie obawy rozwiewają się jednak przy pierwszym kontakcie z aplikacją ActionTrack. Tu na pewno nie będzie nudy! Najpierw tworzenie szablonów i tras, później zdobywanie wiedzy na temat Marii Konopnickiej i Sieradza, a dalej pisanie krótkich scenariuszy i zadań. W efekcie mamy pierwsze gry! To był moment, który przekonał ostatnich niedowiarków. Te warsztaty dają możliwość tworzenia własnych gier na smartfony! Potem już poszło z górki. Wspólnie ustaliliśmy trasę przebiegająca przez najciekawsze miejsca Sieradza, stworzyliśmy fabułę i zadania. Pozostało tylko efekty naszych prac „oszlifować”, przenieść na serwer i uruchomić grę.

„Konopnicka i skradziony rękopis” – pierwsza mobilna gra miejska w Sieradzu

Sala konferencyjna w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Sieradzu, a w niej dyrektor biblioteki, bibliotekarze, media, wspomniany wcześniej trener i ponad czterdziestu uczniów, którzy za chwilę wyruszą na trasę pierwszej sieradzkiej mobilnej gry miejskiej. Kilka słów powitania, kilkanaście słów wyjaśniających treść i mechanikę gry i można zaczynać.

„Podczas podróży, gdzieś w Polsce, młodej pisarce Marii Konopnickiej skradziono rękopis najnowszej książki. Anonimowy list skierował ją do Sieradza. Tu spotyka bohaterów swoich książek, którzy pomagają jej odnaleźć fragmenty skradzionego rękopisu. Niestety bezskutecznie, więc proszą o pomoc „jakiegoś człowieka. Najlepiej takiego mądrego, który czyta książki.”

Takimi właśnie ludźmi okazują się uczestnicy gry, którzy szybko wciągają się w fabułę i prawie biegiem pokonują trasę gry. Prowadzi ich ona m.in. do Teatru Miejskiego, wzgórza zamkowego, bazyliki kolegiackiej i rynku. Po drodze gracze spotykają wielu bohaterów z książek Marii Konopnickiej, a także jedną tajemniczą postać w czarnym płaszczu, bez której pomocy odnalezienie rękopisu wydaje się niemożliwe. Tylko czy ona zechce pomóc…?

Pierwsze drużyny zaczynają pojawiać się w bibliotece po zakończeniu gry, ale emocje nie opadają, a wręcz przeciwnie. Chwila oddechu, łyk wody, coś słodkiego i wzrok wbity w ekran telefonu, na którym wyświetla się aktualny ranking. Kiedy wszystkie drużyny dotarły już do mety okazało się, że nie zawsze pośpiech jest dobrym doradcą. Drużyna, która skończyła grę jako pierwsza, zajęła czwarte miejsce, a ta, która dotarła do biblioteki jako ostatnia, znalazła się na trzecim stopniu podium. A jak podium, to i nagrody ufundowane przez starostę sieradzkiego. Wręczyła je dyrektorka biblioteki Małgorzata Jurowska oraz trener Good Games, autor niniejszej relacji. Najcenniejszą relację, czyli puchar starosty sieradzkiego, zdobyli zwycięzcy ­– zespół „Szymon” ze Szkoły Podstawowej nr 4.

ActionTrack – nauka przez zabawę na świeżym powietrzu

Na premierze gry obecni byli przedstawiciele świata mediów. Relacjonujące całe wydarzenie media przeprowadziły na koniec wywiady z twórcami i uczestnikami gry. Najciekawszym komentarzem zdecydowanie była wypowiedź ucznia ze zwycięskiej drużyny:

„Z gry dowiedziałem się więcej niż z lekcji!

To właśnie jest największą zaletą aplikacji ActionTrack: poprzez dobrą zabawę na świeżym powietrzu można przekazać ciekawe informacje na dowolny temat; w tym przypadku na temat Marii Konopnickiej i historii Sieradza.

Uroczy Sieradz oferuje wiele możliwości spędzenia wolnego czasu, ale jedną z nich polecamy szczególnie. Wystarczy przyjść do sieradzkiej biblioteki powiatowej, zeskanować powieszony na oknie kod i już można rozpocząć przygodę z Marią Konopnicką i zaginionym rękopisem jej książki. Mobilna gra miejska w Sieradzu jest dostępna dla wszystkich chętnych i to bez względu na pogodę! W razie deszczu w grę można zagrać również bez wychodzenia z biblioteki.

Chcesz zorganizować warsztaty z tworzenia mobilnych gier terenowych z wykorzystaniem fińskiej platformy ActionTrack? Napisz na: info@goodgames.pl lub zostaw swoje dane, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]