Home » „Skrzydła dla Mamy” – od Fundacji BGK

Powrót do pracy zawodowej po urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub dłuższej przerwie związanej z opieką nad dzieckiem to bardzo duże wyzwanie dla każdej mamy. Okazuje się, że w mniejszych miejscowościach to znacznie trudniejsze, niż w dużych. Czy biblioteki mogą pomagać mamom, które będą wracały do pracy? Mogą!

Skrzydła dla Mamy” – program Fundacji BGK

Fundacja Banku Gospodarstwa Krajowego uruchomiła nowy program „Skrzydła dla Mamy”, adresowany do mam mieszkających w mniejszych miejscowościach (do 25 tysięcy mieszkańców). Celem programu jest bezpośrednie wsparcie mam mieszkających właśnie tam i ułatwienie powrotu do pracy po przerwie. Pomysłodawcy piszą wprost o swojej idei:

„Chcemy umożliwić im (mamom) nie tylko podwyższenie swoich kompetencji zawodowych, i tym samym podjęcie na nowo pracy, ale również pomóc w odkryciu talentów, z których być może wcześniej same nie zdawały sobie sprawy

Jednocześnie program bardzo jasno definiuje wymagania wobec beneficjentów:  „Zadaniem podmiotów, które się do nas zgłoszą, będzie zorganizowanie dla nich cyklicznych zajęć lub warsztatów”

Jak biblioteki (nie tylko) mogą uczyć mamy?

Regulamin programu mówi, że pomysł na zajęcia mogą zgłosić: fundacje, stowarzyszenia, biblioteki publiczne, domy kultury, gminy oraz koła gospodyń wiejskich – czyli zasadniczo każda instytucja czy organizacja, która działa na rzecz społeczności lokalnej.

Najważniejszą kwestią zaś będzie pomysł aktywizujący mamy i rozwijający ich talenty i umiejętności zawodowe albo kształcący w nowych obszarach.

Jakich?

Może to będzie kurs tworzenia i obsługi stron internetowych? Najpopularniejszą platformą jest WordPress, dlatego też umiejętność wykorzystania tego narzędzia będzie bardzo przydatna i może być traktowana jako uniwersalna w wielu miejscach pracy.

Może umiejętności z zakresu social media? Warsztat fotograficzny (przyda się przy Instagramie, Facebooku) lub warsztat redagowania treści – jest ważny w każdej dziedzinie. A może zajęcia z obsługi programu graficznego canva – również niezwykle przydatne narzędzie w wielu miejscach pracy. A reklamy i prowadzenie konta na facebooku? To również umiejętności przydatne w mniejszych i większych firmach albo w prowadzeniu własnego przedsięwzięcia. Czy zakład kosmetyczny lub fryzjerski potrzebuje reklamy i promocji online? Czy zakład samochodowy prowadzony przez znajomych mechaników potrzebuje reklamy i promocji online? W świecie Internetu – są to pytania retoryczne.

A może warto nauczyć mamy jakiś unikalnych umiejętności, które będą przydatne również w całym regionie i będą wspierały działania kilku bibliotek, domów kultury i szkół? Na przykład jak wykorzystać gry w pracy z dziećmi i młodzieżą? Jak projektować gry edukacyjne?

Jest już pomysł? Teraz wiosek!

Gdy jest już pomysł na poprowadzenie zajęć, sprawdźmy jakie działania dofinansowuje program. Otóż, w ramach programu dofinansowanie może być przeznaczone na:

 • przygotowanie zajęć/warsztatów o różnym charakterze np. edukacyjne, sportowe, rozwijające talenty i uczące nowych umiejętności,
 • prowadzenie zajęć/warsztatów,
 • zakup materiałów/sprzętu potrzebnego do zrealizowania projektu,
 • koordynację projektu,
 • koszty księgowości.

Czyli praktycznie wszystko, co potrzeba aby projekt zrealizować. Co ważniejsze program przewiduje 100% dofinansowania.

Spójrzmy jeszcze na wniosek i jego założenia. Wniosek znajduje się w generatorze wniosków, dostępnym na stronie fundacji. Tam równie znajdziemy wzorcowy wniosek, który warto przeanalizować. Zanim zaczniemy wypełniać poszczególne tabele i rubryki warto spisać w osobnym dokumencie najważniejsze informacje dotyczące projektu, takie jak:

 • główny cel projektu i planowane działania mogące pomóc Mamom w powrocie do aktywności zawodowej
 • w jakim stopniu projekt odpowiada na potrzeby i aktywizuje Mamy z dziećmi?
 • jak dotrzecie do uczestników?
 • jakie formy promocji wykorzystacie
 • ile osób i mam będzie uczestniczyło w projekcie?
 • planowana liczba godzin warsztatowych i zajęć

5 ważnych kwestii na podsumowanie:

 1. Organizatorem programu „Skrzydła dla mamy” jest Fundacja Banku Gospodarstwa Krajowego 
 2. Maksymalna kwota dofinansowania to 15000 złotych (brutto)
 3. 100% finansowania – bez wkładu własnego
 4. Termin składania wniosków mija 12.04.2020 r.
 5. Ogłoszenie wyników czerwca 2020 r. do godz. 18:00

Jak możemy Wam pomóc? Jeżeli macie już pomysł na zajęcia dla mam w Waszej okolicy, napiszcie lub zadzwońcie. Znajdziemy dla Was sprawdzonych specjalistów, którzy poprowadzą warsztaty, wycenimy oraz zaproponujemy harmonogram prac.  Telefon: 609 365 220.

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]