Home » Jak zorganizować tradycyjną grę terenową

Jak zorganizować tradycyjną grę terenową

by Gabriela
Opublikowano:
Gra terenowa

Wstęp

W nowoczesnej i świeżo otwartej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łodzi czyli TUVIMie w ramach projektu „Kompetentny bibliotekarz”, bibliotekarki i bibliotekarze z różnych filii łódzkiej biblioteki wzięli udział w warsztatach dotyczących tematu „Jak stworzyć i zorganizować angażującą grę terenową w tradycyjnej formie?”. I choć moją relację zacząłem dość oficjalnie to chciałem Wam pokrótce opowiedzieć co się działo na warsztatach przeprowadzonych przez mnie.

Szkolenie z gier tradycyjnych

Od kilku lat pracując w dwóch bibliotekach staram się jako dodatkowe akcje promujące czytelnictwo organizować i projektować i przeprowadzać gry miejskie, gry biblioteczne czy też questy. W mojej pracy zawodowej zorganizowałem już kilkadziesiąt takich gier. Mniejszych, większych dla różnych grup odbiorców. I tym właśnie doświadczeniem chciałem się podzielić z pracownikami łódzkiej biblioteki.

Początki 

Zaczęliśmy od tego najważniejszego pytania – czym jest gra miejska. NIe będę tutaj zdradzał żadnej tajemnicy, że większość uczestniczek warsztatów doskonale znała odpowiedź na pytanie. Otóż w najprostszym ujęciu gra miejska to aktywność, która toczy się w przestrzeni miejskiej. Po prostu patrzymy na fragment naszego miasta jak na planszę go gry. I może to być fragment miasta, całe miasto, miasteczko, jedna ulica, jeden budynek. Ważne jest aby spróbować dostrzec jak najwięcej ciekawych i interesujących detali o tym miejscu. I starać się je przekuć we wciągające zadania. Gdy już przejdziemy od etapu przyglądania się miastu to szukamy z kolei jak najwięcej ciekawostek i interesujących wydarzeń, osób, które mogą stać się kanwą opowieści do naszej gry.

Opowieść

Bo opowieść i fabuła mają duże, przynajmniej według mnie znaczenie w grze miejskiej. I starałem się przekazać uczestniczkom i uczestnikom warsztatów moją wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Gdy mamy już opowieść bazującą na książce, biografii jakiejś ważnej persony, jubileuszu czy rocznicy wydarzenia to możemy zabrać się za tworzenie zadań.

Zadania

Patrząc na grę jako na całość projektanci i organizatorzy muszą pamiętać, że gra powinna mieć cel. Zdobycie skarbu, odnalezienie szyfru, uratowanie świata. I do tego celu mogą drużynę prowadzić różne ścieżki i gracze muszą pokonać różne przeszkody. Ja zawsze zachęcam uczestniczki warsztatów i uczestników do tego, aby inwencja w wymyślaniu zadań dla graczy była jak największa. Zadaniem może być wszystko rebus, zgadywanka, krzyżówka, układanka, miejsce na mieście. 

Koniec

To oczywiście w wielkim telegraficznym skrócie. Bo w Łodzi spędziłem całe dwa dni. A po warsztatach powstało kilka świetnych pomysłów na możliwe do zorganizowania przez pracowników biblioteki gry miejskie!

Szkolenie “Jak zorganizować tradycyjną grę terenową” znajduje się w ofercie szkoleń Good Games.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na info@goodgames.pl lub wypełnij poniższy formularz, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także

    [mc4wp_form id=”1853″]