Home » Cecylka Knedelek i tajemnica znikających klapsztuli

Familijna, mobilna gra miejska rozpoczyna się pod budynkiem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na bydgoskim starym rynku. Po akceptacji regulaminy i zapoznaniu się w informacjami technicznymi. gracze zostają wprowadzeni w bajkową fabularną konwencję gry. 

Po pierwsze książka

Punktem wyjścia do stworzenia gry terenowej, rozgrywającej się w Bydgoszczy, jest książka Joanny Krzyżanek “Cecylka Cecylka KnedelekKnedelek. Książka kucharska dla dzieci”.  W grze wykorzystałam postacie, miejsca oraz wątki znane z historii  o Cecylce.

Również ilustracje, które zobaczą gracze w swoich smarfonach, dzięki uprzejmości autorki i Wydawnictwa JEDNOŚĆ, w części pochodzą z tej samej książki.

Cecylka Knedelek i gąska Waleria

Na początku rozgrywki gracze natrafiają na postać zatroskanej dziewczynki. To Cecylka Knedelek, która wraz z wierną gąską Walerią, prosi o pomoc w odkryciu tajemnicy znikającego jedzenia.

Chcąc pomóc dziewczynce i gęsi, uczestnicy gry wybierają się w podróż pełną detektywistycznej dedukcji i łączenia faktów.

Po rozmowach z przyjaciółmi i sąsiadami Cecylki oraz dzięki zdobytym informacjom, rozwikłają kryminalno-kulinarną zagadkę. Sympatyczne postacie znane z książek – jak pani Ludmiła, pan Alojzy czy Joasia i Antek – odsyłać będą do kolejnych miejsc, w których gracze natrafią na informacje prowadzące do rozwiązania. Zakończenie historii zostanie powiązane z postacią diabełka Węgliszka, znanego z bydgoskiej legendy.

 

Spacer wokół starego miasta

Gra rozgrywa się na terenie Starego Rynku i w okolicy. Co ważne, łączy bajkowe lokalizacje ze znanego z książki Starego Knedelkowa, nawiązując równocześnie do charakterystycznych dla Bydgoszczy miejsc.

W historii występują lokalizacje, stanowiące wizytówkę miasta.  Dlatego też, w trakcie rozgrywki wykorzystałam również wyspę Młyńską oraz mijane po drodze zabytkowe Spichrze nad Brdą. Dzięki wykorzystaniu interesujących miejsc na mapie Bydgoszczy, gra nabierze lokalnego charakteru, zachęcając do poznawania miasta.

Cecylka Knedelek i tajemnica znikających klapsztuliCecylka Knedelek i tajemnica znikających klapsztuliCecylka Knedelek i tajemnica znikających klapsztuliCecylka Knedelek i tajemnica znikających klapsztuliCecylka Knedelek i tajemnica znikających klapsztuliCecylka Knedelek i tajemnica znikających klapsztuli

 

Nie bez znaczenia w grze ważny jest lokalny kontekst kulinarny. Stąd w grze postawiony zostanie nacisk na regionalne produkty, charakterystyczne dla Bydgoszczy, jak szneki z glancem, chleb z ziemniakami czy gwarowe określenia typu klapsztule. Gra przybliży fakty, ciekawostki oraz historie znanych regionalnych wypieków, potraw i słodyczy. Poza tym, gracze otrzymają garść wiedzy o zdrowym odżywianiu i sztuce gotowania, podanej w atrakcyjnej i ciekawej formie.

Atrakcyjności dodadzą quizy i różnorodne zadania, opierające się na zagadkach wizualnych, szyfrach, a także wykorzystujące proste działania matematyczne.

W fabułę zostali wpleceni również partnerzy: jak Muzeum Mydła i Historii Brudu, Bydgoskie Centrum Informacji, Manufaktura Słodyczy, Centrum Gier, księgarnie Gratka i Skrzynka na Bajki, Muzeum Okręgowe, antykwariat naukowy i Teatr Kameralny.

LiterObrazki online | październik 2020

Gra została przygotowana w aplikacji ActionTrack. Wpisuję się ona w trend dotyczący promocji literatury przy wykorzystaniu gamifikacji. Dzięki połączeniu fabuły z mechaniką znaną z gier oraz smarfonów,  taka forma promocji literatury buduje zaangażowanie wśród młodszych pokoleń. Połączenie czytania i grania stanowi bowiem dla nich interesującą rozrywkę.

Gra terenowa zapowiada festiwal LiterObrazki – Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci. Tegoroczna edycja tego wydarzenia  odbędzie się w przestrzeni internetu, w październiku.  Organizator – Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zapowiada bogaty program. Będą więc warsztaty, spotkania autorskie, koncerty, spektakle, słuchowiska, pogadanki, zajęcia edukacyjne, konkursy, gry i zabawy. Już teraz możemy zdradzić, że będzie również kanapowa wersja gry o Cecylce Knedelek.

Gra „Cecylka Knedelek i tajemnica znikających klapsztuli” dostępna jest w dniach 12-20 września 2020.  Wszelkie informacje można znaleźć na stronie festiwalu.

 

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]