Home » Brzescy bibliotekarze poznają ActionTrack

ActionTrack i gamifikacja

Dlatego też Miejska Biblioteka Publiczna w Brzegu, to świetny cel, jeśli ktoś lubi uprawiać biblioteczną turystykę. W czerwcu tego roku w wielką przyjemnością odwiedziliśmy Brzeg, aby przeprowadzić cykl szkoleń dotyczących gamifikacji i tworzenia gier mobilnych w aplikacji ActionTrack.  Na miejscu powitała nas wesoła, energiczna i gotowa do pracy ekipa ze świetnymi pomysłami.

Od kwestii technicznych do marketingu

Cykl szkoleniowy rozpoczęliśmy od szkolenia technicznego z kreatora ActionTrack. Dzięki temu uczestnicy już w pierwszych godzinach szkolenia wiedzieli jak działa narzędzie.  Kolejną częścią były zagadnienia marketingowe i organizacyjne.  W tej części przestawiliśmy różnorodne możliwości wykorzystania narzędzia w pracy instytucji i współpracy biblioteki z otoczeniem. Następnie przyszedł czas na część merytoryczną dotyczącą projektowania mobilnych gier miejskich na podstawie literatury.

Bez problemu przeszliśmy przez najbardziej skomplikowane zagadnienia, takie jak droga bohatera, struktura gry, elementy składowe narracji czy flow. Przedyskutowaliśmy ponownie i tym razem dokładnie techniczną stronę tworzenia gier. Bardzo ważne są też kwestie związane z prawem autorskim. Poznaliśmy bazy grafik i dźwięków, których możemy użyć i od razu przećwiczyliśmy korzystanie z nich. Podczas tych kilku dni zrobiliśmy mnóstwo ćwiczeń.  Powstały też powstały dwie krótkie, ale ciekawe gry.  Jedna z nich jest grą o literaturze, a druga o ciekawskim piesku, który radośnie zwiedza nowe miejsce i odkrywa nowe zapachy.

Ćwiczenia w graniu

Na zdjęciach możecie też zobaczyć, że dużo się bawiliśmy. Graliśmy w gry w aplikacji ActionTrack, w gry karciane, dzieliliśmy symbolizowane przez grosze tysiące złotych. Dlaczego? To chyba jasne, że poznawać strukturę gry, tajniki fabuły i tajemnice immersji najlepiej poznawać podczas gry.  Naszym zdaniem najlepszym sposobem na ustalenie, co składa się na dobrą grę, jest postawienie się w pozycji gracza. Pogoda i umiejscowienie biblioteki pozwoliły nam także na godzinny spacer połączony grą. To była ważna lekcja na temat tego, jak stawiać punkty oparte o lokalizację GPS i  jak ułatwić graczom poruszanie się. Dlaczego koniecznie trzeba na początku gry umieścić instrukcję i dlaczego tak ważne są testy. 🙂 Ale kto mógł przewidzieć, że jedna z ulic przy Rynku zostanie właśnie zamknięta z powodu remontu…

Już niedługo w Brzegu

Ostatnia, wcale nie najkrótszą, a może i najważniejszą część całego cyklu szkoleniowego poświęciliśmy zbieraniu pomysłów na scenariusz gry, która powstanie w Brzegu. A było z czego wybierać!

Przed pracownikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu pracowite wakacje. A my już cieszymy się na grę i czekamy na zaproszenie na testy:).

Jeśli chcecie dowiedzieć się, dlaczego w Brzegu zaczynają znikać zabytki i co ma z tym wspólnego książę Ludwik I, patron brzeskiej biblioteki, wypatrujcie informacji o grze!

Zobacz także

[mc4wp_form id=”1853″]