Dzisiaj mija 700 lat od śmierci Dantego Alighieri, autora słynnej „Boskiej Komedii”. Z tej okazji w całych Włoszech można usłyszeć fragmenty wielkiego dzieła. Rozbrzmiewają w metrze i na stacjach, w kawiarniach i w centrach handlowych. Ponadto „Boską Komedię” omawia się dzisiaj na lekcjach (w większości zdalnych), a w Pizie powstało nawet Radio Dante. Do obchodów włączają się bardzo różne grupy: z jednej strony uczniowie w szkołach, a z drugiej… więźniowie z zakładu w Pizie. Nagrali serię podcastów o poszczególnych pieśniach „Boskiej Komedii”. Część obchodów będzie też miała miejsce w Pałacu Prezydenckim. Widać wyraźnie, że „Boska Komedia” połączyła wszystkich.
„Boska Komedia” to arcydzieło światowej literatury. Pierwszy raz wydano ją w XV wieku, możemy więc chyba pokusić się o stwierdzenie, że to dzieło ponadczasowe – bo wciąż wracamy do tekstu Dantego, szukając w nim uniwersalnych wartości. Tak jest w tym roku: zakończeniem obchodów na być odczytania XXV pieśni z części „Raj”, której tematem jest nadzieja. A nadziei nigdy za mało, zwłaszcza w pandemicznej rzeczywistości. To zresztą tylko jeden z wielu uniwersalnych tematów, której pojawiają się w „Boskiej Komedii”.
Do obchodów Dnia Dantego przyłączyła się także Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Bibliotekarze przygotowali grę w aplikację ActionTrack – teraz każdy może udać się w wędrówkę wraz z Dantem i przy okazji sprawdzić swój stan wiedzy na temat tego wielkiego twórcy.
Sprawdź, czy pamiętasz:
- kogo Dante spotkał w czasie swojej podróży?
- w jakim języku po raz pierwszy wydano „Boską Komedię”?
- kto króluje w ostatnim kręgu piekielnym?
Wystarczy ściągnąć aplikację ActionTrack, zeskanować kod – i można ruszać w wyprawę przez Piekło, Czyściec i Raj!